18 33 72 140
Limanowa, ul. Bronisława Czecha 4
- A +

Taka, ot, promocja.

Wydarzenia

(...) bo teksty od strony stylistycznej oraz formalnej szerokie i dobre. Bo autorzy, i pod względem pisarskiego doświadczenia i przeżytych wiosen, różnorodni. Jedni zaprawieni w literackich bojach, nierzadko już za nie poważnie nagradzani. Inni – debiutanci, opuszczający przysłowiową szufladę i tutaj właśnie notujący swój, w naszej opinii w pełni zasłużony, debiut. Czy coś ich wszystkich łączy? Naszym zdaniem: tak. Ewidentnie. „Skąd ta pewność?” – spytasz. Kartkuj strony i szukaj odpowiedzi, bo tym razem nie podpowiemy.

Ot, taka sytuacja.

Taka, ot, promocja.

Ten powyższy fragment skopiowaliśmy ze wstępu kolejnej wspólnej książki autorów należących do działającego przy bibliotece Limanowskiego Klubu Literackiego. Nosi ona tytuł „Ot, taka sytuacja”. Promocja tego wydawnictwa odbyła się 17 grudnia. Stawiamy tezę, że duch literacki – mimo rzeczywistości w której internet jest złodziejem czasu wszechczasów – na terenie Limanowej i w okolicy ma się dobrze. „Ot, taka sytuacja” to już kolejne wspólne wydawnictwo osób z LKL-u. Mamy tutaj zamieszczone teksty 21 autorów. Okładkę oraz znajdujące się wewnątrz grafiki,  wykonała wywodząca się z Tymbarku artystka Joanna Tokarczyk. Zauważyliśmy na spotkaniu, że zwróciły one uwagę i zrobiły wrażenie na oglądających. A co wewnątrz? Samo dobro i różnorodność. Nie jest to książka „pod hasło” bądź przygotowywana od strony merytoryki tekstów na temat czy pod jakieś wytyczne. Wydaje nam się, że taki zabieg – gdy nie narzuca się nic autorowi od strony tematycznej – pokazuje jego autentyczny potencjał oraz orbitę zainteresowań którą literacko eksploruje. Nie ma szans byśmy zdradzali co jest w środku. Poezja, esej, różnorodne prozy – tyle tylko nadmienimy, ani słowa więcej.

Spotkanie promocyjne odbyło się w bardzo ciepłe jak na grudzień, bezśnieżne, czwartkowe popołudnie. Jesteśmy, instytucjonalnie, bardzo zadowoleni że spotkało się ono ze sporym  zainteresowaniem jak też z tego, że znakomita większość autorów pojawiła się na nim. Zebranych powitała Joanna Michalik, a następnie przemówiła muzyka. Od strony artystycznej spotkanie obsługiwali Krystian Jaworz (fortepian) oraz Ewa Novelle (wokal). Brawurowo zaprezentowali kilka utworów doskonale wszystkim znanych artystów, zbierając na koniec długie, bardzo długie brawa – w pełni zasłużone. Sama formuła promocji miała wymiar wspólnego dla wszystkich obecnych autorów tekstów spotkania autorskiego. Moderator zapraszał ich na środek sali, podpytując tam o to i owo. O co? A w sumie to o wszystko. O fakty biograficzne, o zainteresowania, o pisanie, o życiowe, autorskie i literackie imponderabilia mniejsze i większe. To jest tekst na stronę www i fb biblioteki a nie stenogram sądowy czy sejmowy, więc nie będziemy tego tutaj spisywać literalnie, co kto mówił, na jakie pytanie odpowiadał i jak odpowiadał. Radzą sobie jednak literaci limanowscy – często debiutanci, proszę pamiętać – ze słowem mówionym oraz występami publicznymi koncertowo. Robi wrażenie, gdy np. młode, nastoletnie co najwyżej osoby potrafią nie tylko uargumentować swoją twórczość, ale i bardzo dojrzale wypowiadać się również na inne zagadnienia – nieraz chyba zbyt szelmowsko podrzucane przez moderatora jako pytania. Gdy część oficjalna się zakończyła, formalnie powiedziane zostało wszystko co winno być powiedziane i muzyka wybrzmiała – spotkanie przeniosło się w kuluary. A tam fotografie, autografy, dysputy nie tylko okołoliterackie. Równo tydzień przed Wigilią wypadła ta promocja, więc nie dało się zapomnieć, że „krok po kroku, krok po kroczku, najpiękniejsze w całym roczku ...”.

Najlepiej relaksacyjnie spędzone Święta to wcale nie z Kevinem, ale tylko i wyłącznie z dobrą lekturą przy boku.

Gdybyście Państwo potrzebowali rekomendacji, chyba mamy dla Was coś na oku...

***

Autorzy tekstów w „Ot, taka sytuacja”: Aleksandra Augustyn, Jerzy Bogacz, Jarosław Czaja, Marek Dudek, Oliwia Florek, Marta Grybel, Ryszard Jabłoński, Joanna Kasińska, Agnieszka Kosecka, Aleksander Majerski, Natalia Nawalaniec, Elżbieta Orzechowska, Anna Przybylska, Kasia Raczek, Dariusz Regulski, Jacek Sejmej, Marek Jerzy Stępień, Zbigniew Sułkowski, Magdalena Trojanowska, Anna Twaróg, Marian Wójtowicz.