18 33 72 140
Limanowa, ul. Bronisława Czecha 4
- A +

Tam, kde obor spi

Tam, kde obor spi

Literatura przyciąga jak magnes, nie tylko czytelników. Stale potrafi wyłuskać nowych entuzjastów, mających cywilną odwagę sięgnąć po pióro i zapisać swoje przemyślenia a potem w dodatku jeszcze ujawnić je publicznie. Bywa, że publiczność bywa miniaturowa, środowiskowa, zrzeszona w klubie czytelniczym lub literackim. Niezależnie od faktu, że tekst literacki - mały czy duży - jest osobistą wypowiedzią autora służącą jego samospełnieniu, to jednak tworzy on pewien element takiej bądź innej rzeczywistości - literackiej lub realnej z literackim odwzorowaniem. Z tym mamy do czynienia w niniejszym przypadku.

Ludzie z Limanowej i ludzie z Dolnego Kubina, tworzący w swoich miastach pod egidą bibliotek kluby literackie, zebrali różnorodne utwory i opublikowali je we wspólnym tomie. Słowacy pozyskali na jego wydanie fundusze z europejskiego programu INTERREG IIIA i zaprosili stronę polską do wydawnictwa. Literacko przypieczętowali wzajemne, partnerskie relacje łączące osobiście ich, miasta i lokalne społeczności, które reprezentują. Artystycznie natomiast uhonorowali Orawę i Limanowszczyznę, bo "obraz stron rodzinnych" jest tutaj mocno podkreślany.

Powyższe potwierdzają sami twórcy:

Jesteśmy pewni, że ten zbiór literacki nie będzie tylko dokumentem o określonym poziomie twórczości w danym czasie w dwóch miastach, ale będzie też odskocznią do dalszej długotrwałej współpracy, do zacieśnienia osobistych kontaktów między osobami zajmującymi się twórczością literacką we wspomnianych miastach - napisali we wstępie do wydawnictwa.

Autorzy słowaccy:

Otília Štepitová, Lýdia Kovalíková, Tatiana Rešová, Mária Muránová, Iveta Grootová, Iveta Babničová, Peter Tomáň, Matej Kohar

Autorzy polscy:

Karolina Grabiec, Marta Grys, Karolina Zapała Zbigniew Sułkowski, Jerzy Bogacz, Zbigniew Kazimierz Wrona, Jan Wielek, Marek Dudek, Jan Uryga, Marek Jerzy Stępień, Robert Widzisz