18 33 72 140
Limanowa, ul. Bronisława Czecha 4
- A +

Zbiory i działalność biblioteki

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej funkcjonują 3 główne działy: Wypożyczalnia dla dorosłych z czytelnią, Wypożyczalnia dla dzieci oraz Czytelnia multimedialna.

 

Zakres tematyczny księgozbioru Wypożyczalni jest szeroki. Dzieli się na literaturę piękną (polską i zagraniczną) oraz literaturę popularną i popularno-naukową. Dostęp do księgozbioru jest wolny – to znaczy, że Czytelnik może samodzielnie dobrać interesującą go lekturę. Do skorzystania wyłącznie na miejscu dla chętnych, są również dostępne Zbiory prezencyjne, w których w skład wchodzą niektóre podręczniki, skrypty, słowniki i encyklopedie. Zbiory prezencyjne są udostępniane przez dyżurującego bibliotekarza na miejscu.

 

Biblioteka może pochwalić się także bogatym zbiorem pozycji o charakterze regionalnym, z którego Czytelnicy również chętnie korzystają w Wypożyczalni. Warto dodać, że od 2015 roku MBP współtworzy wraz z małopolskimi bibliotekami publicznymi Bibliografię Małopolski, która jest częścią ogólnopolskiego systemu bibliografii regionalnych. Na podstawie zgromadzonych Zbiorów regionalnych i Bibliografii Małopolski można dotrzeć do historii regionu oraz osób z nim związanych.

Zbiory językowe (z przewagą tekstów angielskich, niemieckich i słowackich) także można wypożyczać w wielofunkcyjnej Wypożyczalni dla dorosłych.

W Wypożyczalni mieści się również Czytelnia czasopism. Biblioteka prenumeruje ponad 20 tytułów czasopism, w tym tych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, popularno-naukowych, regionalnych, tygodników, miesięczników. Wszystkie je można wypożyczyć lub skorzystać z nich na miejscu.


W bibliotece jest też miejsce przeznaczone dla najmłodszych Czytelników, czyli Wypożyczalnia dla dzieci, w którym zarówno młodsi jak i nieco starsi Czytelnicy znajdą "coś dla siebie". Wybór wśród lektur dla dzieci jest naprawdę bogaty i ciekawy – aby młodzi chętnie sięgali po lekturę, a tam również dostęp do zbiorów jest wolny, co czyni bibliotekę jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem.

 

Czytelnia multimedialna to miejsce, gdzie można skorzystać z komputerów z dostępem do internetu oraz wypożyczyć zbiory muzyczne na różnych nośnikach, audiobooki oraz filmy na wieczór filmowy w swoim własnym zakątku. Limanowska biblioteka współpracuje również z platformą IBUK Libra. Czytelnicy książnicy mogą uzyskać po wyrażeniu chęci dostęp do zasobów edukacyjnych tej platformy za pomocą indywidualnego hasła uzyskanego od bibliotekarza.

 

Cały katalog księgozbioru MBP jest dostępny w wersji elektronicznej. Czytelnik może przez stronę internetową limanowskiej biblioteki wejść do jego elektronicznej wersji, sprawdzać w wyszukiwarce interesujące go pozycje i je zamówić.


W bibliotece można skorzystać z wypożyczeń międzybibliotecznych. 

 

Zakres tematyczny księgozbioru biblioteki ma charakter uniwersalny. Zbiory są na bieżąco aktualizowane, a również dzięki licznym darom od Czytelników wzbogaca się je o unikatowe pozycje. Księgozbiór jest zabezpieczony za pomocą elektronicznego systemu bezpieczeństwa.


Jako Biblioteka chcemy poszerzać wiedzę naszych Czytelników o regionie. W związku z tym prezentujemy wykaz funkcjonujących Bibliotek i Muzeów w Powiecie Limanowskim wraz z ich stronami internetowymi. Systematycznie będziemy poszerzać informacje o naszym regionie. Zapraszamy do odwiedzania ich stron i współpracy.