18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

Turniej w świecie baśni

Zajęcia

Książka to piękny, nieinwazyjny nałóg, z którego płyną same korzyści, który ubogaca a nie niszczy. Nie tylko wzbogacają wyobraźnię, potrafią objaśniać świat i otaczającą nas rzeczywistość, ale również mogą być świetną podstawą do zabawy z elementami zdrowej rywalizacji oraz nauki, dydaktyki i pedagogiki.

Turniej w świecie baśni

Taki też między innymi był cel przeprowadzonego 5 grudnia w limanowskiej bibliotece I Powiatowego Turnieju Czytelniczego pn. „W zaczarowanym świecie baśni”. Ogłosiły go limanowska biblioteka, miejskie i gminne biblioteki z terenu powiatu limanowskiego oraz biblioteki szkół podstawowych z terenu miasta Limanowa. W konkursie brali udział uczniowie klas IV szkół podstawowych – każda z bibliotek mogła zgłosić dwuosobowy team. Ogółem do konkursu zgłosiło się dwanaście zespołów. Po oficjalnym otwarciu, powitaniach i wyjaśnieniu regulaminowych zasad, rozpoczął się turniej. Jego merytoryczną podstawą był zestaw baśni z którymi uczestnicy musieli zaznajomić się wcześniej, bo na podstawie treści w nich zawartych przeprowadzano turniejowe konkurencje. Było ich w sumie pięć. Jedną z nich, kalambury literackie przeprowadził prawie prawdziwy Joker z Alicji w Krainie Czarów w którego wcieliła się limanowska artystka Magdalena Bubula. Turniej wywołał wśród uczestników ogrom pozytywnych emocji, merytorycznie był baśniowy – w ogólnym rozrachunku wypadł fantastycznie. – I to nas najbardziej raduje. Na duży podziw zasługuje też wiedza jaką wykazali się uczestnicy. – podkreśla dyrektor biblioteki Joanna Michalik. Cieszymy się, że w tym zagonionym świecie, w którym człowiek od młodego wieku niemal narażony jest na bardzo dużo niekoniecznie pozytywnych bodźców związanych z rozwojem technologii cyfrowo – elektronicznych, książka nadal bywa dla niego źródłem wiedzy i przyjemności, ważnym oraz inspirującym. To ogromnie cenne. – dodaje dyrektor biblioteki.

Magdalena „Joker” Bubula: Spotkanie świata baśni i młodych czytelników wypadło fantastycznie. Mój podziw wzbudziła wiedza i zaangażowanie młodych ludzi. Zespoły bez problemu zaliczały kolejne konkurencje. Z przyjemnością obserwowaliśmy ogromny entuzjazm i ducha walki. Nie ma nic piękniejszego, niż przekonać się na własne oczy jak wiele radości daje dzieciom czytanie książek, , jak wiedzę z nich płynącą potrafią spożytkować, jak utożsamiają się z ulubionymi bohaterami.

Po zsumowaniu punktów we wszystkich konkurencjach Komisja Konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I Miejsce

 1. Agnieszka Antosz – Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej
 2. Joanna Adamik – Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej

 II Miejsce

 1. Monika Juszczak – Gminna Biblioteka Publiczna w Kasince Małęj
 2. Anna Dymała – Gminna Biblioteka Publiczna w Kasince Małej

II  Miejsce

 1. Natalia Jonik – Gminna Biblioteka Publiczna w Laskowej
 2. Brygida Jędrzejek – Gminna Biblioteka w Laskowej

III Miejsce

 1. Karol Prusak – ZSS Nr 2 w Limanowej
 2. Nikola Kądziołka – ZSS Nr 2 w Limanowej

Wyróżnienia

 1. Anna Dutka – Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi
 2. Aleksandra Juszczak – Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi
 3. Justyna Hyrc – Gminna Biblioteka Publiczna w Kamienicy
 4. Justyna Rusnarczyk - Gminna Biblioteka Publiczna w Kamienicy
 5. Alicja Czaja – Gminna Biblioteka Publiczna w Jodłowniku
 6. Oliwia Piotrowicz – Gminna Biblioteka Publiczna w Jodłowniku
 7. Wiktoria Syktus – Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrej
 8. Zuzanna Trzupek – Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrej
 9. Oliwia Oleksy – Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowicy
 10. Katarzyna Piszczek – Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowicy
 11. Aleksander Dominik – Gminna Biblioteka Publiczna w Tymbarku
 12. Antoni Urbański – Gminna Biblioteka Publiczna w Tymbarku
 13. Gabriela Chudzio – ZSS nr 3 w Limanowej
 14. Kacper Pałka – ZSS Nr 3 w Limanowej
 15. Katarzyna Smoter – ZSS Nr 4 w Limanowej
 16. Katarzyna Michalik – ZSS Nr 4 w Limanowej