18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

Jak pisać scenariusz filmu?

Zajęcia

Podstaw tej sztuki mogła zakosztować młodzież szkolna, która 23 października odwiedziła bibliotekę. Warsztaty z pisania scenariusza filmowego poprowadził znany pisarz Zbigniew Masternak.

Jak pisać scenariusz filmu?

Zajęcia biegły dwuetapowo: od sceny teoretycznej i praktycznej. Najpierw pan Zbigniew przekazał nieco teorii. Opowiedział o tym czym w ogóle jest scenariusz, jaka jest jego konstrukcja, gdzie i jak akcentować jego punkty zwrotne. Potem mówił o konstrukcji głównego bohatera, bohaterów drugiego planu i ich wzajemnej relacji (technicznej, na kartach scenariusza). Następnie mówione było o dialogach: jak je umiejscawiać, w jaki sposób pisać i jak „budować” postać bohatera właśnie przez nie. Po części teoretycznej nastąpiła jej swoista „weryfikacja”: zebrani zdobytą wiedzę od pisarza przelali na papier. Ich zadaniem było stworzenie zaczątku scenariusza (opis streszczenia), gdzie osią tematyczną miał był pomysł na stworzenie filmu. Na koniec zajęć wszystkie te propozycje zaprezentowano i przedyskutowano.

Zbigniew Masternak. Pochodzi z Gór Świętokrzyskich. Obecnie mieszka w Puławach. Jest pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą filmowym i producentem. Pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym "Księstwo", który publikuje w poznańskim wydawnictwie Zysk i S-ka. W latach 2006 - 2008 ukazały się trzy księgi - "Chmurołap", "Niech żyje wolność", "Scyzoryk", z których ta druga stała się bestsellerem. W 2012 r. na podstawie trylogii powstał film "Księstwo" w reżyserii Andrzeja Barańskiego – premiera światowa odbyła się w lipcu w Karlowych Warach, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Wiosną 2012 film trafił do kin. Obecnie pisarz pracuje nad filmem "Nędzole" na podstawie kolejnej powieści z cyklu "Księstwo" pod tym samym tytułem, którą zamierza sfilmować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi. Książki Zbigniewa Masternaka ukazują się w przekładach na języki obce – niemiecki, rosyjski, ukraiński, bułgarski, macedoński, mongolski. Niedawno "Niech żyje wolność" wyszła po wietnamsku w Ho Chi Minh.