Jak minęły wakacje w MBP?

Zajęcia

„Interesująco i przyjemnie, co podkreślali nam sami uczestnicy oraz ich opiekunowie. Ze znacznym pierwiastkiem edukacyjnym oraz dużym, często bardzo dużym, zainteresowaniem ze strony uczestników” – odpowiada Joanna Michalik, pełnomocnik burmistrza ds. MBP w Limanowej. Tak wyglądała tegoroczna oferta zajęć i warsztatów przygotowana na okres wakacji dla dzieci i młodzieży przez limanowską książnicę.

Jak minęły wakacje w MBP?

Skoncentrowana była ona na dwóch tematach. Lipiec upłynął pod znakiem kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Prowadziła je biblioterapeutka prywatnie zaintersowana kulturą japońską i w obrazowy pod każdym względem sposób przekazywała swoją wiedzę i praktyczne umiejętności. Można było poznać sposób parzenia herbaty „po japońsku” (a potem zakosztować) czy nauczyć się podstawowych zwrotów słownych w tym języku. Odbywały się także zajęcia literacko-plastyczne, między innymi z wykorzystaniem teatru obrazkowego „kamishibai”. Uczestnicy warsztatów uczyli się także jak stworzyć oryginalną kompozycję kwiatową – ikebanę albo laleczkę kokeshi.

Sierpień z kolei miał wymiar literacko – artystyczno – plastyczny. Upłynął przy szumie drzew Stumilowego Lasu i powracaniu do wydarzeń żywcem wyjętych z Krainy Czarów, gdzie  przewodnikami byli nigdy nienasycony jak idzie o miód Kubuś Puchatek, Alicja z czarownej Krainy oraz Szalony Kapelusznik. Ponadto odbywały się kreatywne zajęcia plastyczne, inspirowane m.in. obrazem Gustawa Klimta „Drzewo życia”.  Przez kilka sierpniowych dni realizowane były także zajęcia kreatywnej technologii (robotyka, elektronika i dodatkowo zajęcia z NAO – profesjonalnym robotem humanoidalnym) we współpracy z firmą Kreatech.

Ponadto biblioteka wykupiła internetowe kursy online jednej z platform edukacyjnych. Każda zainteresowana soba, bez żadnych ograniczeń wiekowych, mogła skorzystać m.in. z kursów języka angielskiego i niemieckiego, nauki szybkiego czytania, fotografowania oraz obsługi programu Photoshop.

„Cieszy nas ogromnie, że te zajęcia i kursy spotkały się z dużym zainteresowaniem i biblioteka w wakacje tętniła życiem a nieraz nawet hałasem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i nieustannie polecamy się na przyszłość.” – podkreśla Joanna Michalik. Już dziś zapraszamy na najbliższy cykl zajęć i warsztatów w limanowskiej bibliotece ferii zimowych.