18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

„Pejzaże z serca” - wystawa malarstwa Teresy Mrugacz

Wystawy

„Pejzaże z serca” - wystawa malarstwa Teresy Mrugacz

 

„Pejzaże z serca” to tytuł wystawy malarstwa Teresy Mrugacz, która prezentowana jest w Miejskiej Galerii Sztuki w Limanowej. Wernisaż odbył się w wakacyjne popołudnie – 27 czerwca.

 

Rozpoczął się od prezentacji przez aktorkę teatru „Co się stało?!” Aleksandrę Trojanowską wiersza pt. „Cud stworzenia” autorstwa Teresy Mrugacz. Nie był to jedyny wiersz, który został zaprezentowany tego popołudnia. Kolejno dyrektor biblioteki Joanna Michalik przywitała artystkę, Adama Nożkiewicza (Radnego Rady Gminy Żegocina), Kamilę Mirowską (redaktorkę żegocińskiego portalu internetowego), przedstawicieli limanowskich władz samorządowych oraz wszystkich zgromadzonych. Przedstawiła biogram artystki, odwołując się przy tym do wystaw, z którymi gościła już w Limanowej.

Teresa Mrugacz – artystka mieszkająca w Bytomsku, autorka tomików wierszy „Krajobrazy serca”, „Wiersze pozbierane”, redaktorka książki „Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej Ziemi Żegocińskiej wpleciony w cztery pory roku”. Z wykształcenia i z powołania nauczycielka języka polskiego. Wśród pasji autorki wystawy można wymienić obok malarstwa i poezji, śpiew w chórze parafialnym oraz pracę z młodzieżą. Witając przybyłych na wernisaż gości wyraziła zadowolenie z możliwości realizacji wystawy. Dziękuję za to, że po raz kolejny mogę gościć w limanowskiej galerii. Dziękuję wszystkim osobom, które pomogły w zorganizowaniu tej wystawy. Dziękuję Państwu za przybycie. Lubię tu przyjeżdżać – czuję się związana z Limanową, z biblioteką , z ludźmi, którzy tworzą na tej ziemi. – mówiła.

Artystka opowiedziała również o początkach swojej malarskiej drogi, o swoich motywacjach, inspiracjach i tematyce prac, wśród której dominują pejzaże naszych okolic, a także kwiaty i martwa natura. Maluję, ponieważ taką mam potrzebę. Obrazy ukazują to, co wypływa z mojego serca, mojego widzenia i spojrzenia na świat i otaczającą nas przyrodę. dodała.

Prezentacja poezji dostarczyła Teresie Mrugacz wielu wzruszeń. Aleksandra Trojanowska dokonała trafnego doboru utworów, które idealnie współgrały z obrazami. Recytacja urozmaiciła wernisaż i była miłą niespodzianką dla artystki.

Tą wyjątkową wystawę tworzy 71 obrazów olejnych malowanych na płótnach, a także obrazy na deskach przedstawiające wizerunki świętych.

Wystawę można oglądać do 22 lipca.

Zapraszamy!