18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

„Plakaty” w limanowskiej Galerii

Wystawy

„Plakaty” w limanowskiej Galerii

Różnego rodzaju sztuka artystyczna, o szerokim rozstrzale tematycznym, bywa eksponowana w limanowskiej Miejskiej Galerii Sztuki. Dość rzadko jak do tej pory prezentowana była ta poświęcona plakatowi. – Tym bardziej nam miło, że skoro już trafił do naszej Galerii plakat, to taki o bezwzględnie pierwszorzędnej jakościowo proweniencji. - podkreślają organizatorzy. Od 10 listopada do czwartego grudnia w Galerii można zwiedzać wystawę plakatów krośnieńskiego artysty Mirosława Rymara.

 

„Pokazać mniej, przekazując przy tym więcej – to jest sztuka!” – to fragment jednego z wpisów jaki widnieje w kronice Galerii po wernisażu Rymara. Trafia w dziesiątkę. Jego plakaty spełniają swoją podstawową funkcję – momentalnie przyciągają wzrok, a następnie intrygują podwójnie: po pierwsze pomysłowością zastosowanych form wyrazu, po drugie: pewnym drugim planem, który jest bezpośrednio związany z tematyką czy konceptem plakatu. Kolejny atut to nieprzeładowanie – plakaty autora są dość oszczędne, bazują z reguły na jednym konkretnym pomyśle, który jest tak obudowany detalami, że po momencie wszystko zazębia się, tworzy zwartą całość. Jeszcze jeden ewidentny pozytyw jaki należy wskazać to kolorystyka. Świetnie dobrana. Chodząc po Galerii i oglądając prace artysty, przy drobnym tylko uruchomieniu fantazji można poczuć się jak wewnątrz swoistej camera obscura, i nie tylko dlatego że sporo plakatów Rymara poświęconych jest tematyce filmowej. Zaletą tej wystawy jest również wielotematyczność – są plakaty filmowe, teatralne, o tematyce społecznej czy politycznej, eksperymentalne, minimalistyczne. Można ją zwiedzać do 4 grudnia. Bezwzględnie warto.

 

Na wernisażu pojawił się autor oraz jego najbliżsi. Była też delegacja jego krośnieńskich przyjaciół, również z reprezentantami tamtejszej lokalnej diaspory artystycznej. Wernisaż miał fajną, luźną formułę. Zebranych gości powitała dyrektor biblioteki Joanna Michalik, przedstawiając następnie dorobek oraz ścieżkę artystyczno – zawodową Mirosława Rymara. Potem głos zabrał sam zainteresowany. Z zawodu jest wykładowcą, w dodatku potrafiącym ciekawie i potoczyście opowiadać nie tylko o swojej twórczości, ale i artystycznych inspiracjach oraz funkcji i roli plakatu we współczesnej sztuce czy też przestrzeni publicznej. Następnie oficjalna część wernisażu na parę chwil przybrała formułę spotkania autorskiego. Pytanie do krośnieńskiego plakacisty – fajna i potoczysta odpowiedź, nieraz wzbudzająca salwy śmiechu.

W pewnym momencie został spytany o to, czego by oczekiwał i chciał, aby mu życzyć na jego artystycznej drodze („Jeśli mógłbym czegoś sobie życzyć, to tego żebym nie miewał zwątpienia, bo się czasem pojawia. I pomysłów.”)

W kontekście tego powyższego pytania – odpowiedzi artysty – jego napomknienia o chwilach zwątpienia, posłużymy się tutaj na koniec jeszcze raz wpisem do kroniki galeryjnej:

„Zrobiłeś super plakaty, bardzo Cię kocham!!!” .

Autorem jest Marysia, najmłodsza, kilkuletnia córka Mirosława Rymara.

My pod pierwszym członem zdania podpisujemy się od pierwszej do ostatniej litery.

 

Mirosław Rymar. Urodził się w Krośnie w 1975 r. Artysta grafik, projektant. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie oraz Projektowanie Graficzne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom z wyróżnieniem). Jest absolwentem studiów podyplomowych kierunku Technologie Internetowe na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Pracuje na stanowisku asystenta w Zakładzie Informatyki, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Prowadzi zajęcia z zakresu grafiki komputerowej, technologii internetowych oraz komputerowych technik projektowania. Współpracuje również z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu technologii internetowych oraz wizualizacji komputerowej. Należy do ZPAP, w latach 2006-2010 pełnił funkcję wiceprezesa ds. artystycznych Okręgu Rzeszowskiego. Dwukrotnie był komisarzem Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego ZPAP w Orzechówce (2007, 2008). Miał wystawy indywidualne w Polsce i na Węgrzech. Uczestniczył w kilkudziesięciu konkursach oraz wystawach plakatu w kraju i za granicą (Słowacja, Ukraina, Meksyk i Boliwia). Za swoje plakaty był kilkakrotnie nagradzany. Jego prace znajdują się w zbiorach, m.in. Association of Designers-Graphics 4th Błock (Ukraina), CIOP PIB (Polska), w kolekcjach organizatorów wystaw, galerii oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka w Krośnie.