18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

Sztuka pokoleń

Wystawy

W limanowskiej Miejskiej Galerii Sztuki nowa wystawa. - Rodzinna i różnorodna. Gdzie doświadczenie i własny autorski styl kontrowane są z początkiem artystycznych ścieżek. Jest nam niezwykle miło gościć i prezentować Państwu wystawę Jana Kurka oraz jego córek: Marceliny oraz Justyny. Artystyczny talent ojca bezwzględnie przeniósł się też na córki. Zachęcamy do zwiedzania. – podkreślają organizatorzy.

Sztuka pokoleń

Wernisaż noszącej tytuł „Dłutem, Pędzlem, Obiektywem” wystawy odbył się 8 września. Spotkał się z bardzo licznym zainteresowaniem. Tradycyjnie – na początek oficjalnej części wernisażu głos zabrała dyrektor biblioteki. Witając artystyczną familię, zebranych gości oraz przedstawicieli władz miasta w osobach burmistrza Władysława Biedy, przewodniczącej Rady Miasta Jolantę Juszkiewicz oraz wiceprzewodniczącego Jana Winiewskiego, podkreślała duże zadowolenie z możliwości prezentacji tej wystawy w bibliotecznej Galerii. Następnie głos zabrał senior artystycznego „rodu”. Pan Jan najpierw opowiedział o okolicznościach w jakich powstawały jego obrazy oraz o tej specyficznej, rodzinnej w jego i córek przypadku, więzi ze sztuką. Opowiedział również o swoich latoroślach i ich artystycznej drodze. Wspominał także swoją wystawę realizowaną w tandemie z innym limanowskim artystą, Aleksandrem Majerskim.

Głos zabierały również Marcelina: - Moje prace powstały w przeciągu minionych trzech lat i są to niejako odpowiedzi na ćwiczenia, które wykonywałam studiując na ASP w Krakowie. Jak powiedział Tata, obrazy i rzeźby powinny same za siebie mówić, po prostu trzeba je oglądać. – podkreślała artystka.

Na zakończenie oficjalnej części wernisażu głos zabrał burmistrz miasta Władysław Bieda. Gratulował autorom wystawy talentu oraz umiejętności wyeksponowania piękna otaczającej nas rzeczywistości, której nieraz – w pędzie codzienności oraz nieubłaganemu upływowi czasu – nie potrafimy dostrzec. Po słowach gospodarza miasta głos zabrał jeszcze Aleksander Majerski, który m.in. wspominał prace z panem Janem i gratulował mu wystawy informując, że przybył do Miejskiej Galerii Sztuki wespół z zagranicznymi gośćmi z Ukrainy Słowacji oraz Niemiec, chętnymi podziwiać dzieła rodziny Kurków.

Jan Kurek wraz z córkami Justyną oraz Marceliną prezentują autentyczny kunszt artystyczny. Zdjęcia monumentalnych realizacji Pana Jana przeplatają  się z rysunkiem i ceramiką Marceliny a całość wieńczą wspaniałe rzeźby oraz fotografie Justyny. Kto nie wierzy niech sam zobaczy i oceni.

Wystawę można zwiedzać w Miejskiej Galerii Sztuki do 25 września 2017 r.