18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

„Z biegiem lat” z Grażyną Kulig

Wystawy

W limanowskiej Miejskiej Galerii Sztuki nowa wystawa, z totalnie przeciwległego bieguna w porównaniu do tej, która eksponowana była w miesiącu poprzednim. Wtedy m.in. prezentowane były prace młodych adeptów twórczych, stawiające swoje pierwsze artystyczne kroki. Teraz natomiast można podziwiać prace artystki doświadczonej, w pełni ukształtowanej, dla której sztuka jest wieloletnią pasją. To widać o pierwszej chwili, gdy przekroczy się próg limanowskiej Galerii.

„Z biegiem lat” z Grażyną Kulig

Swoje prace prezentuje Grażyna Kulig, znana nowosądecka artystka. Tytuł wystawy: „Z biegiem lat”.

Wernisaż odbył się 5 maja. Tradycyjnie wszystkich zebranych oraz autorkę na początek powitała dyrektor książnicy. Przedstawiła pokrótce jej artystyczny biogram oraz najważniejsze fakty oraz osiągnięcia związane z twórczością (jak też nagrody i odznaczenia, które Grażyna Kulig otrzymywała za swoją twórczość oraz artystyczną działalność). – Pani Grażyna jest doświadczoną artystką, potrafiącą wypowiadać się za pomocą różnorodnej tematyki i technik twórczych. Ta dzisiejsza limanowska wystawa nosi tytuł „Z biegiem lat” i stanowi chyba taki swoisty ogród sentymentalny, łączący w sobie różne elementy oraz wydarzenia z życia artystki: osobistego i twórczego. – mówiła Joanna Michalik. Następnie głos zabrała Jadwiga Marzec, która wcieliła się w rolę kuratora wystawy pani Grażyny (jest jednocześnie autorką, która spisuje wspomnienia artystki). Scharakteryzowała nieco jej prace, przeplatając to z wspomnieniami i wydarzeniami, związanymi zarówno z miastem Limanowa, jak i bliską znajomością z autorką wystawy. Zaprezentowała też fragmenty tych spisywanych wspomnień, które korelowały z samą wystawą, a nawet ją dopełniały, bo piętno osobistych wydarzeń z życia Grażyny Kulig łatwo wychwycić w jej artystycznej twórczości. – Bardzo cieszę się, że jesteście ze mną. – mówiła wzruszona autorka, charakteryzując od strony tematycznej swoją wystawę. Na koniec oficjalnej części wernisażu, Joanna Michalik wespół z artystką oficjalnie uznały wystawę za otwartą.

Jest „Z biegiem lat” jak intrygująca podróż. Raz – przez wydarzenia i wspomnienia życiowe artystki. Dwa – przez świat jej twórczych zainteresowań. Wzajemnie się one mocno przenikają i dopełniają. Gdy te jej wszystkie wspomnienia zostaną spisane i opublikowane przez panią Jadwigę Marzec, powinny stanowić kapitalne pozaartystyczne dopełnienie artystycznego portfolio nowosądeckiej artystki. Dodatkowym atutem twórczości pani Grażyny jest to, że jej autorska sztuka – pewnie z biegiem lat – jest bardzo różnorodna, nawet zaskakująca: od strony tematycznej, technicznej, konceptualnej.

Wystawę można zwiedzać do 29 maja. Zapraszamy, warto.

 

Grażyna Kulig. Absolwentka PWSZ w Nowym Sączu, kierunek - edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Maluje od najmłodszych lat, inspiracją jej twórczości jest pejzaż, martwa natura, kwiaty oraz portret. Wypowiada się w różnych technikach takich, jak: olej, akryl, pastel, kolaż, akwarela, również tkanina artystyczna i rzeźba w gipsie. W latach  2002 – 2006 pełniła funkcję prezesa TPSP, później do 2008 r. wiceprezesa. Udziela się w pracy społecznej. Bierze czynny udział w wystawach zbiorowych i tematycznych. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych na terenie całego kraju.  Jej obrazy znajdują się w muzeach, kościołach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.  Wiele razy nagradzana i wyróżniana.  Otrzymała „Medal 700 - lecia Miasta Nowego Sącza”, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.  W 2004 r. uhonorowana została „Srebrnym Krzyżem Zasługi”,  a w  2006 r. Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymała też odznaczenie Tarczy Herbowej Miasta Nowego Sącza.