18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

Zobacz „Piękno Stworzenia”

Wystawy

W Miejskiej Galerii Sztuki do końca marca można zwiedzać nowo otwartą wystawę fotografii krajobrazowej oraz aerofotografii autorstwa księdza Marcina Gądka (parafia w Sowlinach). Nosi ona tytuł „Piękno Stworzenia”. Pierwszy człon tytułu od strony jakościowej i tematycznej charakteryzuje tę ekspozycję w stu procentach.

Zobacz „Piękno Stworzenia”

Wernisaż odbył się 9 marca. Bardzo licznie zebranych gości na początku powitały eteryczne dźwięki: najpierw Kolorów wiatru z filmu „Pocahontas” w wykonaniu uczennic limanowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej (Dorota Poręba, Katarzyna Puch, Kinga Franczak, Faustyna Liptak), a chwilkę później Pożegnalny Walc, zaprezentowany przez Jadwigę Mąkę oraz Justynę Kociołek. Po muzycznym, nastrojowym wprowadzeniu można było rozpocząć uroczyste otwarcie wystawy. Najpierw głos zabrała dyrektor biblioteki. – W każdym z tych zdjęć widoczna jest ogromna wrażliwość autora oraz miłość do natury. Ksiądz Marcin niewątpliwie należy do tych duszpasterzy, którzy mają otwarte oczy na świat i widzą w nim miłość Stwórcy. Im więcej w nas zamiłowania do natury, tym więcej miłości do Boga. Bardzo księdzu dziękuję, że zgodził się ksiądz na zorganizowanie tej wystawy w naszej Galerii. – mówiła Joanna Michalik, przekazując następne mikrofon autorowi fotografii. Ksiądz Marcin najpierw opowiedział o okolicznościach, jakie zbliżyły go do pasji związanej z fotografią. Następnie o pierwszych zainteresowaniach tematycznych (fotografia makro), potem już o fotografii krajobrazowej i panoramicznej, która najbardziej interesuje duchownego. – Lubię odpoczywać w samotności. Fotografia temu sprzyja, bo rozwija: i duchowo i fizycznie – i jednocześnie daje odpoczynek. Uczy ona wrażliwości, nieraz pokory przed przyrodą, czasem również dystansu. – podkreślał ksiądz Gądek. Następnie treściwie i syntetycznie scharakteryzował swoje wystawowe prace, opowiedział też co nieco o aerofotografii, podkreślał bogactwo przyrodniczo-krajobrazowe południowej Polski oraz przygranicznych terenów polsko – słowackich. Na zakończenie oficjalnej części wernisażu głos zabrał burmistrz miasta Władysław Bieda. Gratulował autorowi talentu oraz umiejętności uchwycenia w kadrze oraz wyeksponowania piękna otaczającej nas rzeczywistości, której nieraz – w zabieganiu oraz nadmiarze codziennych zajęć i obowiązków – nie potrafimy dostrzec. Po słowach gospodarza miasta zabrzmiała jeszcze raz muzyka (Pieśń bez słów Piotra Czajkowskiego w wykonaniu uczniów PSM: Dominika Krywoborodenko, Karola Siciarza i Piotra Cygala).

Ponoć nieprosto było namówić księdza Marcina do tego, aby efekty swej fotograficznej pasji zdecydował się upublicznić w formie autorskiej wystawy. Bardzo dobrze jednak że do tego doszło, bo podczas swoich wędrówek górskich, krajoznawczych czy turystycznych duszpasterz potrafi znaleźć, uchwycić i wyeksponować czyste piękno widzialnej rzeczywistości, która nas otacza. Strzeliście to pewnie brzmi, ale takie fakty. Są one do oglądu do końca marca w Miejskiej Galerii Sztuki. 

 

Autor fotografii wyraża gorące podziękowania sponsorom (firmy: Tik-Tak Limanowa, Gamet – Toruń), jak też osobom prywatnym, które przyczyniły się do zrealizowania wystawy oraz jej wernisażu w limanowskiej Galerii.