18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

Perspektywa Artura Struzika

Wystawy

Od 21 stycznia w Miejskiej Galerii Sztuki można zwiedzać wystawę malarstwa śp. Artura Struzika, znanego limanowskiego pedagoga oraz działacza politycznego i społecznego. Wystawa nosi tytuł „Artur Struzik. Perspektywa”. – I jest to perspektywa, która może być bardzo bliska każdemu z nas, bo twórczość artystyczna pana Artura tematycznie nierozerwalnie wiąże się z tym co nas bezpośrednio otacza: miastem, jego otoczeniem czy tutejszą przyrodą. Emanują z jego prac dobre fluidy, szczery naturalizm oraz łatwo zauważalna duża pasja związana z ich tworzeniem. – podkreślają organizatorzy.

Perspektywa Artura Struzika

Wernisaż wystawy, przy licznym udziale publiczności, odbył się w sobotnie popołudnie 21 stycznia. Wszystkich zebranych powitała dyrektor biblioteki Joanna Michalik. Podkreśliła wspominkowy charakter tej wystawy, przywitała rodzinę i najbliższych autora oraz wyraziła zadowolenie, że udało się zebrać prace artysty (85 obrazów ogółem) i przygotować z nich ciekawą, autorską ekspozycję. – Przebija z tych obrazów naturalna wrażliwość na piękno otaczającej nas przyrody oraz miłość pana Artura do rodzinnego miasta, którą przekładał na płótno. Cieszymy się, że możemy Państwu zaprezentować efekty tych uczuć autora. – mówiła m.in. Joanna Michalik. W podobnym tonie wypowiadała się Jolanta Juszkiewicz, która dokonała formalnego otwarcia wystawy. – Te obrazy są piękne i ciepłe, związane z naszym regionem. Jesteśmy dumni że był i ciągle jest w naszych sercach taki limanowianin jak pan Artur Struzik. W naszych umysłach i pamięci będzie trwał zawsze. Gratuluję tej wystawy. – podkreślała Przewodnicząca Rady Miasta. Głos, podczas oficjalnej części otwarcia wystawy, zabierali również syn autora Wojciech Struzik oraz wnuczka Iga Struzik. Wspominali ojca / dziadka, jego malarską pasję oraz to, co go do niej pchnęło i jak się ona rozwijała. Dziękowali wszystkim zebranym za obecność, za to że w ten sposób wyrażają szacunek dla pasji Artura Struzika. A ta w obrazach autora widoczna jest niemal namacalnie.

Wernisażowi towarzyszyła również fotograficzna prezentacja z kilkudziesięcioma zdjęciami dokumentującymi autora i jego działalność. Spotkała się ona z równie ciepłym przyjęciem i żywym zainteresowaniem, co sama wystawa i stanowiła nieraz – jak podsłuchaliśmy – świetny przyczynek do przeróżnych wspomnień związanych z Arturem Struzikiem.

Tak jak głównym bodźcem i inspiracją do twórczości dla pana Artura byli najbliżsi, rodzinne wyjazdy, Limanowa i jej otoczenie, przyroda czy obserwowanie zwierząt – tak teraz wystawa jego malarstwa stała się okazją do pięknych wspomnień z nim związanych i artystycznego uhonorowania autora, na które bez wątpienia zasługiwał w stopniu równym jak za swoją działalność pedagogiczną, społecznikowską czy związaną z upowszechnianiem sportu. W tej materii autorska prezentacja prac oraz ciepły wspominkowy charakter wernisażu to coś, co w najlepszym chyba stopniu oddaje istotę rzeczy.

Wystawę można zwiedzać do 11 lutego.

Artur Struzik (1933-2011). Nauczyciel, dyrektor szkoły, wizytator kuratorium oświaty, działacz społeczny i polityczny, inicjator wydarzeń sportowych nie tylko na terenie Limanowszczyzny, narciarz i ratownik górski, a także... artysta-malarz. Odznaczony m.in.: Złotą Odznaką ZNP, Srebrnym i Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Honorowym Krzyżem PCK, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem im. dr Henryka Jordana, Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaczeniami za zasługi ZNP, LOK, GOPR, PTTK, GKKF, TKKF.