18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

ZNP w MBP

Wystawy

W limanowskiej Galerii Sztuki, mimo że za oknem jeszcze kalendarzowe lato, dominują już „jesienne barwy”. – Bierzemy je tu w cudzysłów, ponieważ jest to fragment tytułu aktualnie prezentowanej wystawy. Jeśli natomiast jesień, tę złotą polską, postrzegamy jako porę roku skrzącą się mozaiką kolorów – to można znaleźć między nią a aktualnie prezentowaną ekspozycją wspólne mianowniki. Właśnie ta różnorodność i ciepło epatujące z prac artystów, mogą nimi być. – podkreślają organizatorzy. Wernisaż odbył się w letnie jeszcze, wrześniowe popołudnie.

ZNP w MBP

„Jesienne barwy – mozaika artystyczna” – taki tytuł nosi wystawa. Jej autorami są nauczyciele zrzeszeni w limanowskim Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego. Postawić sprawę można jasno: w emerytowanych i czynnych zawodowo limanowskich pedagogach drzemie niemała artystyczna nuta. Niemała i różnorodna, bo na wystawie prezentowane jest nie tylko malarstwo, ale i grafika, fotografia, rzeźba, haft czy decoupage. Jest co zwiedzać, ewidentnie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zebranych na wernisażu autorów oraz gości, w tym przedstawicieli władz samorządowych oraz władz limanowskiego Oddziału ZNP, tradycyjnie powitała dyrektor biblioteki Joanna Michalik. Wymieniła autorów prac, przedstawiła krótkie, najbardziej charakterystyczne informacje związane z ekspozycją, winszując autorom talentu. – Żeby zapalać innych, samemu trzeba płonąć. Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość. Limanowa ma to szczęście, że są tutaj nauczyciele z pasją, którą potrafią „wyrazić” i dzielić się – czy wręcz zarażać nią – innych. Życzę Państwu abyście nigdy nie stracili radości z tego, co robicie – podkreślała gospodarz biblioteki. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Rady Miasta Jolanta Juszkiewicz. – Oczy są zwierciadłem duszy. Myślę że wszystkie zaprezentowane na tej wystawie prace są właśnie takimi zwierciadłami Waszych pięknych dusz. Cieszę się bardzo, że nie zakopaliście talentów tylko je rozwijacie: zarówno te artystyczne, jak i muzyczne. – podkreślała Jolanta Juszkiewicz, protokolarnie dokonując też formalnego otwarcia wystawy. Następnie mikrofon trafił do Prezes limanowskiego ZNP Elżbiety Mordarskiej. Prezes podziękowała Joannie Michalik za wszystkie ciepłe słowa pod adresem limanowskich nauczycieli – artystów oraz ich profesji. – Człowiek jest szczęśliwy wtedy, kiedy robi to co kocha – podkreśliła w nawiązaniu do prezentowanej wystawy oraz jej autorów, dziękując wszystkim tym którzy przyczynili się najpierw do jej powstania a następnie zorganizowania jej ekspozycji i zaprezentowania w limanowskiej Galerii. Szczególne gratulacje, okolicznościowy adres i życzenia skierowane zostały do Mariana Wójtowicza (jeden z autorów), który obchodził jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Prócz życzeń wybrzmiało również gromkie „Sto lat” od zebranych w Galerii oraz członków Chóru Nauczycielskiego „Capre Diem”, pod „batutą” pani Anny Król, który obsługiwał artystycznie wernisaż (dając na koniec oficjalnej części krótki ale piękny mini – koncert).

Motto, jakie wybrali sobie pedagodzy – artyści do tej wystawy, to słowa Pablo Picassa „Maluję to co widzę”. Ta wystawa świadczy, że widzenie to bywa szerokie, autorskie, nieraz oparte o ciekawy koncept. Plastyczne ale i bardzo rzeczowe. Angażujące wyobraźnię, ale jednocześnie precyzję i biorące na warsztat konkret. Na pewno budzące zainteresowanie przez oglądającego.

Wystawę „Jesienne barwy – mozaika artystyczna” można zwiedzać do 6 października.

Swoje prace prezentują: Marian Apryjas, Anna Golonka, Wiesława Joniec, Józefa Kazior, Teresa Mrugacz, Zofia Pałka, Maria Stanik, Zofia Stanisz-Zoń, Artur Struzik, Barbara Włodarczyk, Marian Wójtowicz.