18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

„Między widzem a obrazem” w artystycznym trójkolorze

Wystawy

Od 19 sierpnia w limanowskiej Galerii Sztuki można zwiedzać nowe wystawy. Tak to, to nie chochlik nie „wystawę”, ale „nowe wystawy”. Tym razem udało się zebrać i połączyć w całość trzy autorskie prezentacje. Podstawowa to wystawa fotografii nowosądeckiej artystki Małgorzaty Kossakowskiej. Towarzyszą jej dwie dodatkowe ekspozycje: malarstwo Wandy Zaremby oraz malarstwo limanowianina Bogusława Juszkiewicza. Tytuły wystaw: „Między widzem a obrazem” oraz „Od mikroświatów do megatransformy”.

„Między widzem a obrazem” w artystycznym trójkolorze

Na wernisażu, tradycyjnie na początek, wszystkich zebranych powitała dyrektor biblioteki Joanna Michalik. Przedstawiła całą trójkę artystów oddając im następnie głos. Najpierw mikrofon trafił do autorki autoportretowych zdjęć Małgorzaty Kossakowskiej. Scharakteryzowała ona od autorskiej strony swoją twórczość, podkreślając co najbardziej ją inspiruje do zajmowania się fotografią, w jaki sposób do niej podchodzi i co chciałaby poprzez zdjęcia i osiągnąć i artystycznie powiedzieć. Zwróciła uwagę na to, że krytyką specjalnie się nie przejmuje, a jeśli już to jedynie jej konstruktywnym wymiarem. Tej zapewne za wiele się nie zdarza, bo jej fotograficzne autoportrety uderzają głębią, zmysłowością, tajemnicą i pięknem. A dopełniają i dookreślają (lub odwrotnie – potęgują tajemniczość; to kwestia podejścia) zamieszczone przy fotogramach liryki. Wypowiedzi pozostałej dwójki artystów utrzymane były w podobnym tonie i narracji. Podkreślali że ich językiem w odniesieniu do tego co tworzą jest przede wszystkim dzieło i poprzez nie chcą się wypowiadać, interpretację zostawiając oglądającym. Ich prace malarskie i rzeźbiarskie dopełniają całą ekspozycję, wprowadzając dodatkową różnorodność.

„Prezentowana wystawa to opowieść poetycko - fotograficzna o życiu kobiety. Kiedy między  widzem a obrazem następuje porozumienie, pojawia się impuls rozumienia treści obrazu, wówczas powstaje ciąg pięknych słów – poezja.” – było pisane w promocyjnych zapowiedziach tej wystawy. Pierwsze zdanie w punkt oddaje istotę wystawy Małgorzaty Kossakowskiej. Drugie swobodnie można odnieść do twórczości nie tylko niej samej, ale również pozostałej dwójki artystów. Poezja, eksponowana między dziełami artystów, tylko to pięknie dopełnia.

Wystawę „Między widzem a obrazem”, ten swoisty niejednoznaczny ale ciekawy dialog artystyczny pomiędzy twórcami, można zwiedzać do 9 września.

Warto bardzo.

 

Małgorzata Kossakowska. Urodziła się w Nawojowej, mieszka i pracuje w Nowym Sączu. Od wielu lat fotografuje. Najczęściej są to autoportrety. Fotografowanie siebie uznaje za pasjonujące. Jest fotografem, modelką, stylistką, grafikiem. Z tego faktu wynikają same pozytywne strony mojej pracy. Mam siebie na co dzień. Dzięki stylizacjom przenosi się w różne epoki. Inspirują ją obrazy dawnych mistrzów oraz życie – jego bogactwo, różnorodność, miejsca, zdarzenia, rzeczy, obrazy, wewnętrzne przeżycia, które wywołują emocje, nastroje, a to z kolei przenosi się na obraz. Jej fotografie to osobisty pamiętnik pisany obrazami. W latach 2013 – 2016 studiowała w PWSZ w Nowym Sączu na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych o specjalności Sztuki wizualne i cyfrowa kreacja obrazu. Pracę dyplomową, Skorupa – portret psychologiczny człowieka współczesnego, pod kierunkiem prof. dr hab. Krzysztofa Tomalskiego obroniła z wynikiem celującym.

Wanda Zaremba. Z wykształcenia jest konserwatorem mebli. W 2016 r. ukończyła PWSZ, kierunek: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Podczas studiów brała udział w wielu wystawach zbiorowych. W 2015 r. zorganizowała dwie wystawy indywidualne w Nowym Sączu: w Galerii TPSP oraz Civitas Christiana. Prezentowane na limanowskie wystawie prace są częścią dyplomu artystycznego pt. "Mikroświaty".

Bogusław Juszkiewicz. Urodzony 11 listopada 1958 roku w Limanowej. Pracę twórczą w dziedzinie malarstwa i rzeźby rozpoczął w latach 1973-1977, będąc uczniem Liceum im. Władysława Orkana w Limanowej. W latach 2008-2012 uczęszczał do Szkoły Malarstwa i Rysunku i Akademii Otwartej przy ASP w Krakowie, a w roku 2013 rozpoczął studia na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu  kierunek Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Dyplom na kierunku "Malarstwo" obronił w roku 2016 u prof. dr hab. Krzysztofa Tomalskiego. Tematem pracy było "Mega-trans-formy". Maluje obrazy, których tematyką jest pejzaż industrialny. W swej twórczości ukazuje artystycznie przetworzone przedmioty, które stanowią elementy maszyn i urządzeń energetycznych. Tworzy też rzeźby tematyczne, których materiałem jest gips, papier, tkanina, styropian. Od 2009 roku jest członkiem T.P.S.P. Oddział w Limanowej. W latach studiów aktywnie uczestniczył w działalności Koła Artystyczno-Naukowego "Piekarnia". Brał udział w wielu wystawach organizowanych przez uczelnie i T.P.S.P. w Limanowej i Nowym Sączu.