18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

„Plakaty i znaki” z Krakowa

Wystawy

19 maja w limanowskiej Galerii Sztuki odbył się wernisaż wystawy plakatów krakowskiego artysty Jędrzeja Bobowskiego. Warto, niezwykle warto, bo plakaty które autor prezentuje w Limanowej, są najwyższej próby.

„Plakaty i znaki” z Krakowa

I różnorodne, także tematycznie. Każdy z nich to odrębna, osobna historia, jednocześnie zachęcająca, dopełniająca bądź korespondująca z np. anonsowanym na plakacie wydarzeniem. Cała ekspozycja, nosząca tytuł „Plakaty i znaki”, jest bardzo różnorodna, pomysłowa i niezwykle ciekawa – świadczy to o niepoślednim talencie autora w artystycznej stylistyce, którą uprawia.

Zebranych na wernisażu gości oraz autora prac powitała Joanna Michalik. Opowiedziała co nieco o nim samym i jego dorobku artystycznym – imponującym, wielokrotnie nagradzanym, eksponowanym w przeróżnych miejscach w kraju i za granicą. Następnie głos zabrał Jędrzej Bobowski. Podziękował obecnym za przybycie oraz organizatorom za stworzenie możliwości zorganizowania autorskiej prezentacji w Limanowej. Opowiedział o swojej wystawie, jej tematyce, niuansach związanych ze sztuką plakatu i znaku, ich przenikaniu się. – Plakat jest między innymi sztuką komunikowania się na trzech płaszczyznach: pomiędzy zamawiającym – twórcą – a następnie odbiorcą; ma on być swoistą reklamą która ma odbiorcę zaintrygować, przyciągnąć jego uwagę, a w ostateczności zachęcić i przekonać do wzięcia udziału w wydarzeniu, które taki plakat reklamuje – podkreślał artysta. Na tym tle oraz roli plakatu we współczesnej sztuce, wywiązała się ciekawa, żywa i gorąca dyskusja, która przeniosła się w kuluary po formalnym otwarciu wystawy. A tego dokonał Mateusz Wroński, przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Limanowej.

Plakat, mimo tego że często kojarzy się z działaniami reklamowo – marketingowymi, jest sztuką. Wystawa Jędrzeja Bobowskiego dobitnie naocznie to udowadnia. Można ją zwiedzać do 6 czerwca.

***

 

Jędrzej Bobowski. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie w 1991 roku. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zdobył w pracowni plakatu pod kierunkiem prof. Piotra Kunce w 1996 roku. Swoje działania artystyczne realizuje przede wszystkim jako grafik projektant. Jest twórcą plakatów, serii wydawniczych oraz okładek i ilustracji książkowych. Projektuje znaki graficzne oraz szeroko rozumianą grafikę reklamową. Od 2003 do 2013 roku pracował jako asystent prof. Władysława Pluty w pracowni Projektowania Graficznego i Liternictwa Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Krakowie (dawniej Krakowska Szkoła Wyższa) oraz prowadził zajęcia w pracowni Elektronicznych Form Realizacji tejże Uczelni. Uczestnik i laureat szeregu konkursów i wystaw plakatu w Polsce i zagranicą - w tym w Czechach, Chinach, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Słowenii, Rosji, USA, Włoszech i Węgrzech.