18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

Czarnogóry przyroda i góry

Wystawy

Od 14 stycznia można zwiedzać pierwszą tegoroczną wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki. Przenosi nas ona do Czarnogóry, konkretnie – do tamtejszych parków narodowych. Fotogramy eksponujące ich piękną „zawartość” prezentują Krystyna i Janusz Tomasiewiczowie.

Czarnogóry przyroda i góry

Czarnogóra to popularny kierunek turystyczny, pod pewnymi względami jeszcze nie do końca odkryty a na pewno warty zwiedzenia. Jednym z nich są właśnie parki narodowe a prezentowana przez państwa Tomasiewiczów wystawa to znakomita zachęta, a być może i przyczynek, do eksplorowania tych miejsc.

– Sztuka, chwała i wolność przemijają a przyroda zawsze jest piękna. – m.in. tym cytatem George Byrona zebranych licznie uczestników, przedstawicieli władz i autorów wystawy powitała Joanna Michalik. Przedstawiła również w skrócie obojga autorów (pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego) oraz zakres tematyczny związany z turystyką i przyrodą jakim zajmują się na co dzień. Janusz Tomasiewicz wraz z żoną, podziękowali za możliwość zaprezentowania wystawy w Limanowej. Wprowadzili też zebranych w tematykę wystawy. Dodatkowym elementem wernisażu była prezentacja multimedialna, wzbogacająca i w pewnym sensie uzupełniająca wystawową ekspozycję. Janusz Tomasiewicz opatrzył profesjonalnym komentarzem dodatkowe fotografie związane z parkami narodowymi Czarnogóry i ich atrakcjami turystycznymi. – Zachęcamy państwa do poznawania uroków tej dzikiej, nieodkrytej jeszcze do końca ale bardzo przyjaznej Czarnogóry. – podkreślił na koniec. Na zakończenie części oficjalnej o formalne otwarcie wystawy poproszony został były burmistrz a obecnie radny miejski Leszek Woźniak. W imieniu władz miasta pogratulował Krystynie i Januszowi Tomasiewiczom wystawy oraz krajoznawczo – turystycznej wrażliwości i związanej z nimi naukowej pasji. Podkreślił, że to dar gdy pasja jest jednocześnie tym, czym można zajmować się zawodowo i czerpać z tego satysfakcję. W kuluarach długo jeszcze dyskutowano o tym z obojgiem autorów.

Piękne są góry (i przyroda) Czarnogóry. Tezę tą stuprocentowo uwiarygadnia wystawa „Parki Narodowe Czarnogóry”. Można ją zwiedzać w limanowskiej Galerii Sztuki do Walentynek.