18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

JAN DEKER — rzeźba MONIKA MEJ-DEKER — malarstwo

Wystawy

Jan Deker

Urodzony 20 maja 1937 roku w Nowym Sączu. Z zawodu szkutnik, rzeźbą zaczął się zajmować w 1981 roku. Rzeźbi w lipie, a od kilku lat w twardym drewnie (buk, jesion, dąb). Tworzy rzeźby figuralne o tematyce sakralnej i erotycznej.

JAN DEKER — rzeźba MONIKA MEJ-DEKER — malarstwo

W domu w Znamirowicach posiada dużą kolekcję rzeźb którą chętnie udostępnia zwiedzającym. Istnieje możliwość zakupu. Charakterystyczną cechą rzeźb Jana Dekera jest to, że są wykonane z nieklejonych kawałków-kloców. Artysta wykonuje rzeźby użytkowe (stoły, ławy, krzesła-trony, barki, oraz drobiazgi na słodycze), a także głowy, popiersia i całe figury dowolnych osób na zamówienie. Od niedawna artysta rzeźbi w kamieniu — wapieniu pinczewskim i maluje obrazy o tematyce erotycznej, a także reprodukcje obrazów Stanisława Wyspiańskiego.

Monika Mej-Deker

Urodzona 8 września 1973 roku w Krakowie. Od najmłodszych lat zafascynowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Maluje od kilku lat, głównie reprodukcje znanych i mniej znanych dzieł polskich mistrzów: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki. Ogłoszony rokiem Wyspiańskiego rok 2007 skłonił ja do odtworzenia dużej części znakomitych dzieł artysty, aby wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć je w jednym miejscu. Tworzy techniką suchej pasteli i olejną. Na codzień — kapłanka domowego ogniska — od święta malarka amatorka.