MATKA Z CÓRKĄ W GALERII

Wystawy

W bibliotecznej Miejskiej Galerii Sztuki nowa wystawa. Tym razem rodzinna, bo swoje prace malarskie i rzeźbiarskie prezentują matka z córką. Maria Stanik (matka) to wieloletnia nauczycielka plastyki i sztuki limanowskiego Zespołu Szkół Samorządowych nr 2. Swoje malarskie pasje stara się przekazywać podopiecznym, inspirując ich i zachęcając do uczestnictwa w konkursach oraz wystawach.

MATKA Z CÓRKĄ W GALERII

Zajmuje się przede wszystkim malarstwem olejnym, ale nie stroni też od innych technik. Preferuje portret, martwą naturę i pejzaż. Jej prace charakteryzuje lekka i subtelna linia artystycznego przekazu.

Córka Anna Golonka nie tylko artystycznie, ale i zawodowo poszła w ślady matki. Od 1997 roku uczy plastyki, wiedzy o kulturze, informatyki, technologii informacyjnej i wychowania fizycznego w limanowskim IV LO. Jest absolwentką PLSP im. A.Kenara w Zakopanem (formy użytkowe), Uniwersytetu Śląskiego (wychowanie plastyczne, malarstwo) oraz studiów podyplomowych: informatyka (UW Wrocław), wychowanie fizyczne (AWF Katowice), wiedza o kulturze (AP Kraków). Tworzy rysunek, rzeźbę i grafikę (też komputerową). Maluje obrazy olejne, akryle i świetliste ikony; często właśnie odwołuje się do motywów chrześcijańskich i biblijnych, tworząc prace będące syntezą lub artystyczną wariacją scen Starego i Nowego Testamentu. Inspiracje? Malarstwo to moja pasja. Inspirację odnajduję w pięknie otaczającego świata, muzyce, poezji, no i w Biblii, a szczególnie psalmach — mówi Anna Golonka.

Wystawa czynna w miesiącach luty — marzec.