Limanowa, ul. Bronisława Czecha 4

Muzyka klasyczna nie taka zachowawcza jak ją opisują

Muzyka klasyczna nie taka zachowawcza jak ją opisują

We wtorkowy wieczór wszystkie stereotypy dotyczące muzyki klasycznej zostały przełamane. Bowiem licznie zgromadzona limanowska publiczność chętnie przybyła na wydarzenie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej, gdzie odbył się kameralny koncert pieśni Moniuszkowskich ze „Śpiewnika domowego” z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – kompozytora i muzyka epoki romantyzmu, nazwanego „ojcem opery narodowej”. Obecność tak wielu osób pokazała, że w Limanowej jest spora grupa miłośników muzyki poważnej.

Do Miejskiej Biblioteki Publicznej w dniu 26 listopada 2019 r. na koncert przybyli młodzi artyści, a byli to: Iwona Chruślicka, sopranistka, kształcąca się u profesor Haliny Skubis w Akademii Muzycznej w Katowicach, Rafał Kuźma, baryton, ćwiczący swój głos u profesor Katarzyny Suskiej-Zagórskiej w Krakowskiej Akademii Muzycznej oraz Piotr Michalik, muzyk, który tego dnia zamienił organy na pianino, a doskonali swój talent u profesora Marcina Szelesta w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Niewątpliwie muzyka łączy pokolenia. Zorganizowany koncert pokazał, że młodzi artyści kochają muzykę klasyczną, chętnie wymieniają się poglądami ze starszymi, jak i młodszymi odbiorcami i chętnie dla nich występują. Oprócz Pieśni ze „Śpiewnika domowego” muzycy zaprezentowali fragmenty z oper „Halka” oraz „Verbum Nobile”. Zgromadzeni poznali również literacką stronę duszy Moniuszki. Rafał Kuźma przedstawił wiersz napisany przez kompozytora pt. :”Do majora Wilkowskiego”, z którego to cytat został umieszczony w tytule. Zebrane grono miłośników muzyki nagradzało gromkimi brawami występy artystów, a bisom nie było końca.