Narodowe Czytanie 2019 już za nami!

Narodowe Czytanie 2019 już za nami!

Do historii przeszło już Narodowe Czytanie, organizowane w Powiecie Limanowskim w tym roku po raz pierwszy i na tak szeroką skalę. Obchody miały wymiar 2-dniowy, rozpoczęły się 6 września w piątek w Folwarku Starej Winiarni w Mszanie Dolnej, natomiast w sobotę gościliśmy w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawie.

Wybrane przez Parę Prezydencką zestaw 8 nowel to wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. Ze sceny czytano „Dym” M. Konopnickiej, „Katarynkę” B. Prusa, „Sachem” H. Sienkiewicza,  „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza oraz „Orkę” Władysława Stanisława Reymonta.

Teksty czytali samorządowcy z powiatu limanowskiego i miasta Mszana Dolna, Limanowa oraz Kamienica. Narodowe Czytanie inaugurował Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, ponadto wśród czytających byli między innymi Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, przewodnicząca Rady Powiatu Ewa Filipiak, radny sejmiku województwa małopolskiego Grzegorz Biedroń, wójt gminy Limanowa Jan Skrzekut oraz przedstawiciele instytucji kultury i duchowieństwa. W Mszanie zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej, w Szczawie natomiast Limanowski Klub Literacki oraz Limanowski Teatr „Co się stało?!”

2-dniowy program obfitował w wiele atrakcji. Były popisy wokalne Joanny Ligas przy akompaniamencie Michała Majerana i Jakuba Sporka, spotkanie z Marianem Sopatą, autorem książek o lokalnej historii, etiudy filmowe Marka Dudka, popis gry aktorskiej Marcina Króla, żywa muzyka Kapeli „Gorce” z Kamienicy, występ Żeńskiej grupy Śpiewacza „Gorce” z Kamienicy oraz przysmaki regionalne Pań z Koła Gospodyń Wiejskich Szczawa. Zarówno piątkowe, jak i sobotnie spotkanie brawurowo prowadził Marian Wójtowicz.

Było kolorowo, literacko, muzycznie, artystycznie…słowem teatralny spektakl. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i brali udział w 2-dniowych obchodach literackiego święta.

W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego – zatem spotkamy się za rok na kolejnej powiatowej edycji!

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Powiat Limanowski, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej, Miejska Biblioteka Mszana Dolna, Gmina Kamienica, Miasto Mszana Dolna, oraz GOK Kamienica.

Honorowy Patronat objęli: Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga, Wójt Gminy Kamienica - Władysław Sadowski, Burmistrz Miasta Mszana Dolna – Anna Pękała.