,,Graj nam kolędo, graj”

,,Graj nam kolędo, graj”

Śpiewanie kolęd to jeden z najmilszych zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Kolędowanie łączy ludzi i wprowadza świąteczny nastrój. Żeby tradycji stało się zadość w limanowskiej bibliotece odbyło się wspólne kolędowanie pn. ,,Graj nam kolędo, graj”.

W czwartkowe popołudnie dnia 11 stycznia 2018 r. licznie zebranych gości powitała dyrektor biblioteki Joanna Michalik, krótko przybliżyła wielowiekową tradycję śpiewania pieśni o tematyce bożonarodzeniowej i zaprosiła do wspólnego kolędowania.

To wielopokoleniowe spotkanie rozpoczęła tradycyjnym przedstawieniem jasełkowym Grupa kolędnicza z turoniem ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Limanowej. Jasełka przygotowała pani Bożena Zoń, grupa jest laureatem i uczestnikiem wielu konkursów i przeglądów kolędniczych.

Kolejno zaprezentowali się pracownicy i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy ubrani w tradycyjne stroje ludowe złożyli wszystkim zebranym życzenia noworoczne. Dzięki przychylności dyrektora Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobrej pana Zbigniewa Huptysia, sale Miejskiej galerii Sztuki wypełniły melodie kolęd: ,,Przybieżeli do Betlejem” i ,,Cicha noc”.  Kolędy te wykonał zespół uczniów tej szkoły przygotowany przez pana Artura Bolona w składzie:  Maria Skowronek (gitara), Mikołaj Matyasik (gitara), Wiktoria Syktus (flet), Aleksandra Kokot (wiolonczela)

Najliczniejszą grupę kolędniczą stanowili członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego z chórem ,,Carpe Diem”, prowadzonym przez panią Annę Król. Ich repertuar objął takie kolędy i pastorałki: ,,Noc cudna”, ,,Bracia, patrzcie jeno”, ,,Śpij Jezuniu”, ,,O Józefie”, ,,Zaśnij Dziecino”, ,,Jezuniu nasz”. Kolędował również, działający przy ZNP zespół wokalno-instrumentalny ,,Nostalgia”, który prowadzi pan Antoni Kęska.

Występy kolędnicze urozmaicone były poezją i życzeniami świątecznymi. Spotkanie było okazją do posłuchania zarówno znanych każdemu kolęd, jaki i zapomnianych pastorałek.

Biblioteczne kolędowanie można podsumować przytoczonym przez panią dyrektor cytatem i słowami:

,,Gdzie słyszysz śpiew, tam śmiało wstąp,

Tam dobre serca mają.

Bo ludzie źli, ach, wierzaj mi,

ci nigdy nie śpiewają”

Wspólny śpiew uczestników i publiczności jeszcze długo wypełniał sale Miejskiej Galerii Sztuki i aż chce się powiedzieć - parafrazując słowa jednej z pieśni  - ,,Trwaj nam kolędo trwaj…”