Transgranicznie o Oravie i Zázrivej

Transgranicznie o Oravie i Zázrivej

30 listopada w bibliotece odbył się panel z wykładami poświęconymi słowackiej Orawie i Zázrivej. Prelegentami była dwójka słowackich regionalistów. Panel był jednym z działał projektu „Transgraniczna spójność kulturalna”, który realizuje Biblioteka Orawska Antona Habovštiaka w Dolnym Kubinie (Słowacja) w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną.

Słowaccy regionaliści prezentowali krótkie wykłady (z prezentacjami multimedialnymi) poświęcone polsko – słowackiemu pograniczu. Adresowane były one głównie do  młodzieży szkół średnich, ale na panelu pojawili się też inni zainteresowani. Były one na bieżąco tłumaczone na język polski przez tłumacza. Najpierw wykład pt. „Rozwój osadnictwa orawskiego” zaprezentowała Ľubica Kupcová Deman (archeolog i badacz dziejów Orawy, absolwentka Uniwersytetu Konstantina w Nitrze). Następnie swoją prezentację fotograficzną oraz wykład pt. „Orawa, Zázriva – krajobrazy i ludzie” przedstawił Jozef Jurik (ceniony fotograf, wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach).

Projekt „Transgraniczna spójność kulturalna” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.