Literaci dyskutowali

27 października w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie osób zaangażowanych w działalność Limanowskiego Klubu Literackiego. Czyli literatów. Literaci dyskutowali podczas spotkania. O czym?

Literaci dyskutowali

To już się staje tradycją: na przeróżne tematy, nie tylko związane ze sztuką literacko – piśmienniczą, choć ona oczywiście wiodła prym. Z literatami można o wszystkim, a literatura może stanowić punkt startowy i jednocześnie metę dyskusji przeróżnych. Najsampierw omówiono jednak wszystkie bieżące sprawy i wydarzenia oraz plany rysujące się na najbliższą przyszłość i przypadające w roku przyszłym 10 – lecie funkcjonowania klubu. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem i uzyskana zostanie przychylność ze strony z której musi zostać uzyskana – przyszłoroczne obchody dekady klubu winny mieć fajny, materialny wymiar. Następnie w arkana tego czym jest LKL, jak funkcjonuje i na jakiej idei się opiera wprowadzono dwie nowe osoby, które na spotkaniu pojawiły się po raz pierwszy. Nie minęło pół godziny i „nowi” debatowali z ogółem jak gdyby od co najmniej 10 lat należeli do klubu. Prezentowana była oczywiście autorska twórczość zebranych a potem sążnie o niej rozmawiano i analizowano ją w różny sposób. To jest chyba najciekawsze i najfajniejsze podczas takich spotkań limanowskich literatów, stanowiące ich największą wartość: że ta spotykająca się grupa ludzi nie ma względem siebie żadnych – ale to żadnych – „zahamowań” jeśli chodzi o dyskutowanie i komentowanie swoich własnych tekstów we wspólnym gronie. Merytorycznie, humorystycznie, celnie albo mniej celnie, różnorodnie, krytycznie i w każdy inny możliwy sposób, zawsze przy tym jednak kulturalnie. A propos tej krytycznej oceny. Takiej właśnie poddano na spotkaniu, po prezentacji fragmentów, debiutancki tom tekstów (poezji?) Bronki Nowickiej pt. „Nakarmić kamień”, która kilkanaście dni temu zdobyła tegoroczną Nagrodę Nike. Z literatury dyskusja zeszła potem na film i dwie ostatnie najgorętsze premiery jeśli chodzi o krajową kinematografię. Potem znowu na literaturę, potem na świat księgarski, potem na technologię i cyfryzację i jej relacje z literaturą, potem znowu prezentowano autorskie teksty, potem je przedyskutowano i zrecenzowano. Potem dopito, gdy wrzątek w termosie już zaczął tracić ciepło, ostatnie kawy i herbaty. I jeszcze nieco podyskutowano.

Na tym protokół spotkania zakończono.