18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

O finansach w limanowskiej bibliotece – edycja 2016

Wydarzenia

Limanowska MBP wzięła udział w tegorocznej edycji ogólnopolskiego projektu „O finansach … w bibliotece”. Dzięki niemu kilkanaście osób z kategorii wiekowej 50+ (seniorzy) uczestniczyło w warsztatowych zajęciach komputerowych, które przybliżyły im zagadnienia związane z bankowością elektroniczną, zarządzaniem budżetem domowym, prowadzeniem finansów przez Internet, zakupami tam realizowanymi, lokatami, kredytami i ubezpieczeniami i innymi, podobnymi tematami.

O finansach w limanowskiej bibliotece – edycja 2016

Pierwsze, organizacyjne i wprowadzające spotkanie odbyło się 25 lutego. Uczestnicy wypełnili wtedy tzw. test poziomujący, który pozwalał sprawdzić ich umiejętności związane z obsługą komputera, ponieważ projekt od strony technicznej prowadzony był w formie kursu e-learningowego. Zajęcia w ramach projektu moderowali pracownicy limanowskiej biblioteki: Danuta Kądziołka i Bogdan Skrzekut. W pierwszym dniu uczestnicy poznali zagadnienia dotyczące racjonalnego gospodarowania domowym budżetem – wydatków i ich świadomego planowania. Następnie zapoznali się z tematem pn. „bank przez internet”. Dowiedzieli się o korzyściach płynących z bankowości internetowej oraz tego, co banki proponują klientom w tej materii. Gościem podczas tego dnia zajęć była pani Sabina Załupska z limanowskiego Banku Spółdzielczego, która opowiedziała uczestnikom m.in. o bezpiecznym obsługiwaniu konta internetowego, o tym jak założyć i prowadzić konto osobiste, jak nim zarządzać itp. Kolejny punkt projektu poświęcony był lokatom, kredytom i kartom płatniczym. Seniorzy dowiedzieli się w jaki sposób pozyskać lokaty i kredyty, co brać pod uwagę przy ich ocenie, jak nimi rozporządzać. Prowadzący zwrócili uwagę na kwestie związane z ostrożnością i bezpieczeństwem (m.in. przy korzystaniu z bankomatów i kart płatniczych). Kolejny punkt projektu poświęcony był ubezpieczeniom. Wyjaśniono podstawowe pojęcia i zagadnienia związane z tą działalnością. Dyskutowano o tym jakiego ubezpieczyciela wybrać, na co zwracać szczególną uwagę, jak podpisywać umowę. Ostatni z punktów projektu dotyczył Narodowego Banku Polskiego. Omówione zostały jego zadania i funkcje, zaprezentowano emisje nowych banknotów. Dyskutowano także o tym, jak zabezpieczać się przed ich fałszowaniem. Na zakończenie projektu gospodarz biblioteki Joanna Michalik, dziękując wszystkim za udział, wręczyła uczestnikom certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.

Projekt był realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej a realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.