Konferencja bibliotekarzy 2015

27 maja w sali głównej Miejskiej Galerii Sztuki odbyła się doroczna Konferencja Bibliotekarzy Powiatu Limanowskiego.

Konferencja bibliotekarzy 2015

Obecni byli pracownicy wszystkich bibliotek terenowych Powiatu Limanowskiego. Rolę moderatora spotkania pełniła instruktor powiatowa Helena Golińska. Początek miał wymiar muzyczny – przed zebranymi wystąpiła młoda zdolna wokalistka (z sukcesami na koncie) Olga Hasior – uczennica ZSS nr 2 w Limanowej. Otwarcia konferencji dokonała gospodarz limanowskiej książnicy. – Biblioteka to instytucja, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Tymi słowami Jana Pawła II chciałabym powitać wszystkich zebranych gości. Wiosna to ta pora roku, która zawsze kojarzy się z świętem książek, bibliotek i czytelnictwa. Nasza konferencja wpisuje się w ten czas. Składam przy okazji najserdeczniejsze życzenia nieustającej energii i wytrwałości w realizacji misji jaką niewątpliwie jest promowanie czytelnictwa i kultury języka polskiego. – mówiła do przybyłych Joanna Michalik. Następnie głos zabrała Justyna Tokarczyk. – Istotne jest to, że Państwo spotykacie się w swoim gronie a my tak naprawdę od Was uczymy się też pewnych rzeczy. Dla nas takie spotkania również są bardzo ważne. Musimy podkreślić, że współpraca Starostwa z limanowską biblioteką oraz terenowymi bibliotekami w ramach zadań Powiatu układa się bardzo dobrze, za co bardzo dziękujemy. – mówiła kierownik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Limanowej. Kolejnym punktem programu konferencji były warsztaty dla bibliotekarzy z polskiego języka migowego. Prowadziła je Agnieszka Orzechowska. W obrazowy i przystępny sposób zaprezentowała jak należy podejmować próby porozumiewania się i nawiązywania kontaktu z osobami niepełnosprawnymi. Obrazowała to w bardzo plastyczny sposób, angażując też publiczność, co momentami wywoływało humorystyczne efekty. W międzyczasie takiego już w pełni formalnego otwarcia konferencji dokonał Mieczysław Uryga. – Dziękuję Państwu za to wszystko, co robicie. Czytanie i słowo pisane jest niezbędne w naszym życiu. Życzę tego, abyście zrealizowali wszystkie marzenia i plany w przyszłości oraz by nie brakowało sił i determinacji do wykonywania tego zawodu. – podkreślał wicestarosta limanowski. Wręczone zostały listy gratulacyjne bibliotekarkom obchodzącym jubileusze pracy zawodowej. Trafiły one do: Marii Gabryś, Elżbiety Jarosz, Cecylii Pękali, Władysławy Krzysztof, Lidii Piegzy, Doroty Tańculi, Danuty Kądziołki, Anny Wiktor. Po przerwie rozpoczął się wykład doktor Wandy Matras – Mastalerz pod tytułem „W poszukiwaniu życia. Bajkozofia co to takiego?”. Bajkozofia to połączenie bajki, baśni, przypowieści, powiastki, opowiadania z filozofią. A wykład, bardzo przekonujący, poświęcony był właśnie tej kategorii literackiej (zarówno dla dzieci jak i dorosłych) w zespoleniu z samym aktem czytania oraz wartko z tego płynącymi pożytkami. Wanda Matras – Mastalerz w miarę cyklicznie i regularnie jest zapraszana do naszej biblioteki, jest też znana w środowisku terenowych bibliotekarzy. Trudno o lepszego ambasadora idei promowania czytelnictwa.

Po jej wystąpieniu odbyło się spotkanie autorskie ze znaną i poczytną powieściopisarką oraz tłumaczką Hanną Cygler (najpierw dla uczestników konferencji, następnie drugie – dla bibliotecznego Klubu Seniora oraz wszystkich zainteresowanych). Autorka opowiadała nie tylko o swojej twórczości, ale także o własnym życiu oraz drodze która doprowadziła (i nadal prowadzi) ją w swej działalności literackiej. Mówiła m.in. o swoich dotychczasowych książkach, o tym jak szuka tematów do nich oraz o pracy nad kolejnymi tytułami. Od strony autorskiej scharakteryzowała swoje najbardziej poczytne tytuły, opowiedziała o tym jak „konstruuje” bohaterów oraz jak stara się prowadzić narrację, prowadzącą ją do zamierzonego celu. Spotkanie zakończyła dyskusja oraz tradycyjne podpisywanie egzemplarzy autorskich.