"Dzień bibliotekarza"

W ramach obchodów tygodnia bibliotek (7-13 maja) i w "Dniu Bibliotekarza", wszyscy pracownicy bibliotek powiatu limanowskiego spotkali się w zabytkowym dworku w Słupi, gmina Jodłownik na konferencji szkoleniowej. Wszystkim zebranym gościny udzielił Wójt Gminy Jodłownik Paweł Stawarz podkreślając wyjątkowe walory turystyczne tej gminy.

"Dzień bibliotekarza"

W uroczystości "Dnia bibliotekarza" udział wziął Starosta powiatu limanowskiego Jan Puchała, v-ce Starosta Franciszek Dziedzina oraz dyrektor Wydz. Promocji Kultury i Turystyki Starostwa p. Robert Surdziel.

Zasłużeni dla rozwoju kultury w powiecie limanowskim bibliotekarze, otrzymali z rąk Starosty Jana Puchały okolicznościowe gratulacje i dyplomy. Byli to min: Dorota Tańcula (Jodłownik), J. Łopata (Niedźwiedź), G. Prusak (Laskowa), E. Jarosz (Dobra), H. Młynarczyk, Z. Borucka, B. Skrzekut(MBP Limanowa), T. Frączek (Pisarzowa), M. Radiowska (Mszana Dolna), E. Ciężedlik (Kasina Wielka), K. Pucia (Wilkowisko).

Program konferencji m.in. wypełniły referaty:

Teresy Szczerbińskiej z Polskiej Akademii Umiejętności z Krakowa "Czy literatura jest nam dzisiaj potrzebna",

Marii Garczyńskiej z-ca dyr. Biblioteki Głównej AGH w Krakowie pt. "Informacja naukowa w bibliotekach publicznych w dobie automatyzacji procesów bibliotecznych,

Działalność Gminnej Biblioteki w Jodłowniku przedstawiła Dorota Tańcula — kier. biblioteki

Zmiany w nowej edycji tablic UKD omówiła instruktor PiMBP Maria Kawula

W ramach konferencji odbyło się spotkanie autorskie ks. Jerzego Janeczka, autora tomiku poezji "We wszystkim".

Ksiądz — poeta w krótkim wystąpieniu podkreślił m.in. "że w dzisiejszych czasach od biedy materialnej gorsza jest bieda duchowa" i w związku z tym biblioteki mają niezwykle ważną funkcję do wypełnienia.

Zebrani bibliotekarze skonstatowali m.in. że "książka w formie kodeksu przetrwa wszelkie wynalazki i rewolucje techniczne". Już od starożytności sprowadzono jej funkcję do trzech określeń: docere, movere, delectare (uczyć, poruszać, zachwycać) i w XXI wieku mimo ekspansji nowych środków komunikacji (kult internetu i TV) te funkcje książki w formie kodeksu są nadal aktualne i potrzebne. Kultura masowa wprowadza jednolity sposób odbioru a lit. piękna pozostawia pewną sferę intymności i przestrzeni na indywidualną percepcję.

Uroczystość uświetnił występ rewelacyjnego Zespołu Regionalnego "PNIOKI" ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sadku-Kostrzy pod kier. Marii Wójtowicz.