SŁOWACKO — POLSKI ROK BIBLIOTECZNY

W dniach 23-24 października — na zaproszenie słowackich partnerów — pracownicy limanowskiej biblioteki brali udział w wyjazdowym panelu szkoleń i warsztatów zorganizowanym wspólnie przez biblioteki z Dolnego Kubina (Oravska Knižnica im. Antona Habovštiaka) i Žiliny (Wojewódzka Biblioteka Publiczna). Szkolenia pod nazwą "Młody czytelnik w bibliotece" odbywały się w ramach projektu SŁOWACKO — POLSKI ROK BIBLIOTECZNY, współfinansowanego z europejskiego programu INTERREG III A.

SŁOWACKO — POLSKI ROK BIBLIOTECZNY

W warsztatach i konferencjach uczestniczyli pracownicy oddziałów dla dzieci z okolicznych słowackich bibliotek. Dyskutowano o formach pracy bibliotecznej z dziećmi. Wymieniano praktyczne doświadczenia na temat tego jak przyciągnąć zainteresować młodego czytelnika, jak zorganizować jego pobyt w bibliotece i czym go uatrakcyjnić.

Dużo miejsca w dyskusji poświęcono temu, jaki powinien być wystrój, wyposażenie i kolorystyka wnętrz pomieszczeń bibliotecznych dla dzieci. Profesjonalną radą w przygotowaniu strony wizualnej i zagospodarowaniu przestrzeni służył prowadzący Jăn Kudlicka — malarz i dekorator wnętrz, pracownik naukowy Uniwersytetu Katolickiego w Ružomberoku.

W trakcie warsztatów referat wygłosiła Maria Kawula, instruktor powiatowy limanowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zapoznała ona zgromadzonych z formami pracy i imprezami przygotowywanymi dla dzieci i młodzieży w limanowskiej książnicy. Instruktorka podkreślała wartość dużego zainteresowania i chęci aktywnego uczestnictwa młodych w różnego rodzaju inicjatywach kulturalno — popularyzatorskich przygotowywanych przez bibliotekę.

Przy okazji wyjazdu pracownicy limanowskiej biblioteki zwiedzili miejskie starówki, muzea, galerie i biblioteki w Dolnym Kubinie, Ružomberoku i Žilinie, gdzie pod patronatem charge d'affairs ambasady polskiej otwarto niewielki oddział z polskim księgozbiorem. Duże wrażenie turystyczne zrobiła Dolina Vrătna z imponującymi wzgórzami skalnymi, jak również inne liczne w tym regionie wzgórza, często okraszone ruinami zamków na szczytach.