NOWY SŁOWACKO-POLSKI PROJEKT KULTURALNY

Słowaccy bibliotekarze z Oravskiej Knižnicy Antona Habovštiaka w Dolnym Kubinie znów realizować będą duży projekt kulturalny z europejskiego funduszu INTERREG IIIA Polska-Republika Słowacka: Mikroprojekty. Do współpracy i udziału w nim ponownie zaprosili limanowską bibliotekę. Ponownie, bo w latach poprzednich obydwie biblioteki już nie raz współpracowały przy różnych przedsięwzięciach.

NOWY SŁOWACKO-POLSKI PROJEKT KULTURALNY

W roku ubiegłym to my przygotowaliśmy projekt na który zdobyliśmy środki też z INTERREG-u i zaproponowaliśmy Słowakom udział w nim. Były to Dziecięce Warsztaty Kulturalne GRANICA CZY TYLKO MIEDZA dla młodzieży szkolnej Limanowej i Dolnego Kubina. W ich organizację włączyliśmy szkoły obydwu partnerskich miast, no i zaproponowaliśmy Bibliotece Orawskiej współpracę przy przedsięwzięciu. - przypomina dyrektor Halina Matras. Warsztaty miały na celu przybliżyć młodym ludziom tradycję, historię, kulturę i pokazać życie dnia dzisiejszego w obydwu miastach. Chcieliśmy też uświadomić młodym jak wiele łączy nas jako narody i słowiańskie i sąsiedzkie. Najpierw grupa uczniów słowackich gościła u nas, następnie młodzi limanowianie pojechali do Dolnego Kubina.

16 lipca do Limanowej przyjechała delegacja słowackich bibliotekarzy na pierwsze robocze spotkanie właśnie, by zaproponować limanowskiej bibliotece udział w przygotowanym przez siebie projekcie kulturalnym oraz jego realizacji i przebiegu. Przewodził jej dyrektor dr Milan Gonda a towarzyszyły mu Martina Fecskeová i Maria Bachledova - metodyczka i księgowa Biblioteki Orawskiej. We wspólnym gronie jednoznacznie podjęto decyzję na TAK o ponownym wspólnym przedsięwzięciu kulturalnym.

Wstępnie nazwaliśmy go MAMY WIELE WSPÓLNEGO - mówi koordynujący projekt Milan Gonda. Jego generalnym zamierzeniem jest przygotowanie i wydanie kilku publikacji opisujących życie kulturalne w naszych partnerskich miastach czy regionach. Ale nie tylko, bo chcemy też przygotować i wydać książkę dla dzieci, wspólny polsko-słowacki fotoalbum czy specjalistyczne wydawnictwo podsumowujące dziesięciolecie współpracy polskich i słowackich bibliotek. Wydanie wszystkich planowanych periodyków połączone byłoby z okolicznościowymi imprezami: konkursami dla dzieci, wystawami, spotkaniami autorskimi i - jak zakładamy - dużą, może nawet krajową konferencją o współpracy polskich i słowackich bibliotek publicznych. Współpracujemy już z limanowską MBP długo, mamy doświadczenie, wzajemne zaufanie i koleżeńskie relacje: zatem jest pewność, że od strony organizacyjnej wszystko będzie udane.

Realizacja projektu zaplanowana jest na lata 2009-2011.