18 33 72 140
Limanowa, ul. Bronisława Czecha 4
- A +

„Zaćmienie Słońca w Chile”

Spotkania autorskie

„Zaćmienie Słońca w Chile”

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej w kręgu magicznej astronomii, urzekającego Chile i niecodziennego widoku.

W piątek 11 października gościliśmy miłośników astronomii i podróży -  profesora Witolda Piskorza i Łukasza Maślańca. Ich ciekawa praca to jednocześnie hobby, które zostało w nich zaszczepione przez Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach. Po serdecznym przywitaniu wszystkich przybyłych na spotkanie pod tytułem „Zaćmienie Słońca w Chile” prowadzący zaczęli mówić o tym, jak rozpoczęła się ich przygoda.

 

Samo zamierzenie wyprawy do odległego Chile Pan Łukasz opisał: ,,Na początku były to żarty. Od luźnego pomysłu poprzez coraz bardziej krystalizujące się nowe idee i  sprawdzenie cen biletów, stanęło na tym, że po kilku dniach mieliśmy już kupione bilety. Jak już kupiliśmy bilety – to trzeba było pojechać’’.

Pan Witold powiedział: ,,Chile zachwyciło nas z wielu powodów.’’  Swoje słowa poparł bogatą dokumentacją w formie efektownych zdjęć. Malownicze krajobrazy przedstawione na prezentacji multimedialnej i ciekawostki geologiczne, a także odniesienia kulturowe wyraźnie zainteresowały wszystkich przybyłych.

Zobrazowane przez specjalistów w przystępnej formie astronomiczne zjawiska pomogły zrozumieć słuchaczom, w jaki sposób dochodzi do zaćmienia Słońca. Jako punkt obserwacji tego wydarzenia wybrali góry. Dla 2 minut i 30 sekund pokonali 13 tysięcy kilometrów w jedną stronę, ale jak mówili: ,,Nie ma bardziej spektakularnego zjawiska przyrodniczego, które można zaobserwować na Ziemi’’.

Wspomnieli, że zaćmienie Słońca wywołuje wśród ludzi wiele emocji. Strach, przerażenie, a z drugiej strony zachwyt i podekscytowanie.

Poza nadzwyczajnym zjawiskiem, jakim było zaćmienie Słońca, celem podróży naszych gości były również dwa największe obserwatoria astronomiczne w Chile: „Alma” i „VLT”, które odwiedzili i szczegółowo opisali oraz zaprezentowali na fotografiach wszystkim zebranym.

Spostrzeżenia, którymi dzielili się prowadzący prelekcję i obfita, często fascynująca dokumentacja zdjęciowa wywołały niejednokrotnie wśród osób, które przybyły na wydarzenie zachwyt. Słuchacze zadawali pytania, na które uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi. Dodatkowo Panowie zadbali o to, by przekazać najciekawsze nowości ze świata nauki.