18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

Profesor Nęcki o konflikcie

Spotkania autorskie

Profesor Nęcki o konflikcie

„Próbuję zrozumieć to, co ludzie między sobą i nawzajem robią” – tak w największym skrócie o swojej pracy mówił prof. Zbigniew Nęcki, jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych psychologów społecznych. Gościł u nas 14 listopada.

 

Zaprezentował licznie zebranej publiczności – która w trakcie była aktywna dyskusyjnie – wykład pod tytułem „Konflikt – źródła, dynamika, rozwiązywanie”. Dorobek profesora i jego renoma jest niepodważalna, ale ponadto świetnie się go słucha. Talenty wykładowcze ma pierwszorzędne. Mimo, że opowiada nieraz o rzeczach bardzo trudnych, czasem przerażających – to nie stroni również od humoru. Wszystko to świetnie się zazębia. Słuchając profesora ma się również wrażenie że posiada on odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania. Pierwszorzędnie się go słucha. Podczas wykładu podawał przeróżne przykłady konfliktów – od interpersonalnych po międzypaństwowe, religijne czy kulturowe – rozbrajał je na czynniki pierwsze, nieraz od psychologicznej czy socjologicznej strony dodatkowo wyjaśniał. Opowiadał również o roli genezie i roli ofiary w przypadku konfliktu; zwracał uwagę na to jak agresor często najpierw usprawiedliwia sam sobie swój czyn wobec właśnie potencjalnej ofiary, jaka często idzie za tym (czy raczej przed konfliktem) propaganda i inne mechanizmy które mają wybielić w konsekwencji czyn agresora. Ciekawym, momentami humorystycznym fragmentem wykładu był ten poświęcony konfliktom między powinnościami a przyjemnościami. Profesor analizował również poszczególne etapy i fazy konfliktów, a na koniec podał nawet pozytywne jego funkcje (bo i takie się zdarzają).

„Czy jest jakieś ogólne antidotum które pozwalałoby nie tyle nawet rozbrajać co wygładzać konflikty?” – spytał ktoś z sali na zakończenie wykładu. Profesor Nęcki powiedział: „starajmy się zawsze iść na kompromis a najlepiej synergiczną współpracę”.

Było to świetne spotkanie. Cieszy nas że spotkało się z dużym zainteresowaniem różnorodnej, przekrojowej wiekowo publiki: począwszy od studentów i ekstudentów profesora poprzez liczną grupę seniorów.

Czy czegoś zabrakło?

Może jedynie jeszcze nieco drobnej dyskusji na koniec oficjalnej części, bo mieliśmy sygnały że były osoby które chciały jeszcze popytać nieco profesora.

Najprawdopodobniej nie była to ostatnia wizyta profesora Nęckiego z wykładem w limanowskiej bibliotece, więc nadgonimy to następnym razem.

 

Prof. dr hab. Zbigniew Nęcki. Psycholog społeczny, wieloletni były dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autor wielu prac z zakresu kierowania zespołami ludzkimi, technik negocjacji i psychologii biznesu. Ma wielkie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń menedżerskich i handlowych. Wygłaszał referaty i prowadził wykłady w wielu akademickich ośrodkach zagranicznych, m.in. w USA,  Meksyku, Indiach, Nepalu, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Finlandii. Stały uczestnik publicystycznych programów telewizyjnych i radiowych, komentator bieżących wydarzeń społecznych.  Opublikował dziewięć książek i ponad sto dziewięćdziesiąt artykułów z zakresu relacji międzyludzkich.