18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

W „Podróż do Serca Azji” …

Spotkania autorskie

… zabrał pierwszego lutego wszystkich bardzo licznie zebranych w bibliotece gości podróżnik, pisarz i fotograf Robert Maciąg.

W „Podróż do Serca Azji” …

To było świetne spotkanie o tematyce podróżniczej. Z kategorii dokładnie właśnie takich, na których autor potrafi niemalże zaocznie przenieść zgromadzoną publiczność do miejsc które zwiedzał. Była to pięknie nakreślona  słowem i zilustrowana fotografiami opowieść o mieszkańcach Tadżykistanu, Turkmenistanu oraz Uzbekistanu. Autor odbył podróż po tych państwach wespół z żoną Anią. Trwała ona około osiem miesięcy. Środek transportu? Rower!

Trudno relacjonować tutaj cały przebieg spotkania punkt po punkcie. Robert Maciąg to nie tylko podróżnik, ale również świetny fotograf – dokumentalista, potrafiący wychwycić niuanse czy jakieś charakterystyczne aspekty związane ze zwiedzanym miejscem. Ma w sobie coś z wysokiej klasy przewodnika turystycznego o naturze jednak gawędziarskiej. Z widoczną łatwością potrafi w ciekawy, dobitny i po prostu przekonujący sposób opowiedzieć o zwiedzanych miejscach i obiektach, nakreślić werbalnie życie i stosunki społeczne jakie tam panują, podeprzeć to wiedzą merytoryczną z dziedziny historii czy socjologii i stworzyć bardzo spójną narrację, krasząc ją dodatkowo ciekawostkami i humoreskami.

Wychodzi z tych kilku zdań tutaj jakiś rodzaj laudacji, ale proszę wierzyć: autor zrobił na zebranych naprawdę duże wrażenie.

- „niezwykle miły i otwarty na drugiego człowieka”

- „widać że bardzo empatyczny; bardzo nam się podobało”

- „powinien jak najwięcej podróżować i potem jak najczęściej relacjonować publicznie te podróże; ma do tego duży dar”

Te powyższe trzy to tylko kilka z katalogu cytatów jakie wyłowiliśmy wśród publiki w kuluarach po spotkaniu w odniesieniu do autora Podróży do Serca Azji.

Całkowicie adekwatnych.

Robert Maciąg. Podróżuje i pisze od 1997 roku. Odwiedził ponad 20 krajów i znalazł tam setki przyjaciół i dobrych znajomych. Propaguje naiwną ideę, że „świat jest pełen dobrych ludzi”. Urodzony w 1974 roku we Wrocławiu. Pasjonat podróży. Fotograf z zamiłowania, pedagog, pisarz i (czasami) dziennikarz. Mieszka w okolicach Jeleniej Góry, w Krainie Wygasłych Wulkanów.

Laureat Podróżnika Roku miesięcznika Podróże (kategoria „Świat”) i dwóch TRAVELERów miesięcznika National Geographic (2007 – podróż życia, 2013 – podróżnicza książka roku).

Przygoda z pisaniem książek zaczęła się od samotnej wyprawy po Chinach i półwyspie indochińskim na zwykłym, chińskim rowerze. To właśnie za tę podróż Robb otrzymał swojego pierwszego Travelera.

Do tej pory ukazały się cztery książki autorstwa Roberta „Robba” Maciąga: Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę; Rowerem w stronę Indii, Podręcznik Przygody Rowerowej oraz Tysiąc Szklanek Herbaty.

Właśnie za tę ostatnią, Robb otrzymał drugiego Travelera, Nagrodę im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego w Konkursie KSIĄŻKA PODRÓŻNICZA ROKU MEDIATRAVEL 2012 oraz wyróżnienie w konkursie Magellana.

www.ku-sloncu.org

www.etnowarsztaty.pl

www.facebook.com/robert.maciag