„Wokół Henryka Sienkiewicza” z profesorem Górką

Spotkania autorskie

Było wszystko: dobra klasyczna literatura, muzyka na żywo i śpiew i odrobinka innej szlachetności, relacje z wydarzeń na kanwie historii i klasycznego piśmiennictwa snute, ciekawe opowieści, dyskusje i dociekania. Okazało się, że literatura i książki są nie tylko oknem na świat, ale i punktem wyjścia do i debat przeróżnych i zabawy pierwszorzędnej. A zadbali o nią: primo - publiczność, która zgromadziła się 26 października w głównej Sali Miejskiej Galerii Sztuki oraz duo: gość, który przed tą publicznością wystąpił. Profesor Stanisław Górka.

„Wokół Henryka Sienkiewicza” z profesorem Górką

Impreza odbyła się w ramach spotkań Klubu Seniora. Jej hasło przewodnie brzmiało: „Wokół Henryka Sienkiewicza”. Narratorem, który to hasło niejako werbalnie rozbrajał i rozszczepiał na inne historie (bardzo ciekawe) był aktor teatralny i filmowy oraz nauczyciel akademicki: profesor Stanisław Górka Po raz drugi występował przed limanowskim audytorium w nieodległym przeciągu czasu i po raz drugi zrobił na nim spore wrażenie. A i można przypuszczać, że jemu również się spodobało. Świadczyć o tym może choćby rozpiętość czasowa imprezy – to było jedno z najdłuższych bibliotecznych spotkań, jakie miało miejsce w przeciągu całkiem sporego okresu czasu. Gdyby nie nastająca coraz głębiej noc, pewnie jeszcze potrwałoby z półtorej godzinki. „Wokół Henryka Sienkiewicza” w Limanowej osnuto wszystko: prezentację ciekawych (nieraz zabawnych) historii i wydarzeń z życia pisarza, odczytywanie fragmentów tekstów z Trylogii, wspólne śpiewy popularnych melodii, dyskusje, krotochwilne żarty których nie powstydziłby się Imć Pan Jan Onufry Zagłoba. Stanisław Górka w każdej roli: wokalisty, lektora, prezentera, narratora – „opowiadacza”, w końcu gitarzysty – sprawdził się pierwszorzędnie.