18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

„Kosowo – podróż ponad podziałami”

Spotkania autorskie

30 marca limanowską bibliotekę ponownie odwiedził krakowski podróżnik Andrzej Pasławski. W ramach cyklu spotkań pn. „Biblioteka dla Seniora” opowiedział tym razem o swoich podróżach do Kosowa.

„Kosowo – podróż ponad podziałami”

Pana Andrzeja gościliśmy poprzednio w czerwcu 2015 roku. Wtedy opowiadał o Albanii i swoich do niej podróżach. Było bardzo ciekawie. Tym razem też. Andrzej Pasławski to absolutny ekspert w sprawach związanych z Bałkanami, ich historią społeczną i polityczną, walorami turystycznymi, innymi ciekawostkami. W formie prezentacji multimedialnej oraz odautorskiego komentarza opowiedział zebranym o Kosowie. Wyjaśnił tło historyczno-polityczne na którym to państwo wyrosło. Opowiedział o etymologii nazwy, trudnych relacjach z sąsiadami (a nawet obywatelami samego Kosowa – jak w przypadku miasta Mitrowica i jej mieszkańców), problemach jakie dotykają mieszkańców tego państwa, walorach turystycznych, relacjach międzyludzkich. Ilustrował swoje słowa świetnymi reporterskimi zdjęciami, które podkreślały tak walory jak i swoistą specyfikę tamtych miejsc. Podkreślił jedną rzecz, podobną do tej co w przypadku poprzedniego, „albańskiego” spotkania. Mianowicie: wybierając się na Bałkany należy cał-ko-wi-cie wyłączyć stereotypowe, konwencjonalne dla nas i naszego otoczenia myślenie o tym co się zna, widzi, czuje czy ocenia, do czego jest się przyzwyczajonym, etc. Będąc tam jest to tylko zbędnym balastem czy nawet psychologicznym obciążeniem, które nie pomaga w prawdziwym i dogłębnym zrozumieniu odwiedzanych, jako podróżnik czy turysta, miejsc. Pan Andrzej nie tylko potrafi znakomicie wyłuskać podczas swoich podróży te najbardziej charakterystyczne aspekty związane ze zwiedzanymi terenami, ale też w plastyczny i ciekawy werbalnie sposób je opisać bądź skomentować.

Spotkania z nim i jego wiedzą na temat miejsc do których podróżuje, są – takie mamy pełne przekonanie – cenniejsze i lepsze niż najlepsze przewodniki czy portale turystyczne.