18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

„Jego oczami” w Limanowej

Spotkania autorskie

22 października bibliotekę odwiedził Szymon J. Wróbel – autor filmu dokumentalnego pt. „Jego oczami” oraz autor książki „Jego oczami. Czyli to, co nie zostało dopowiedziane w najnowszym dokumencie o ks. Józefie Tischnerze”. Projekt ten (film plus książka) od nietypowej, a bardzo ciekawej, strony przybliża widzowi / czytelnikowi osobę najbardziej znanego „góralskiego filozofa w sutannie”. Na limanowskie spotkanie przygotowana była też niespodzianka.

„Jego oczami” w Limanowej

Było ono z kategorii dwa w jednym, bo z autorem filmu i książki przyjechał do Limanowej drugi gość – Maciej Szymonowicz. Jest on współautorem potężnej monografii pt. „Gajdosze”, dokumentującej najdawniejszych i współczesnych muzykantów góralskich – gajdoszy z Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Zaolzia. Autor, w ciekawy i merytoryczny sposób, opowiedział skrótowo o tradycji gajdoszy, historii instrumentu od którego ich nazwa się wywodzi (gajda beskidzka) oraz swojej pracy nad publikacją (patrząc na nią i jej zawartość, praca ta tytaniczna być musiała. Autor ilustrował to zdjęciami oraz prezentował fragmenty wywiadów z muzykami i samą muzykę. Przedstawił też najważniejszych z gajdoszy.

Następnie głos zabrał Szymon J. Wróbel, opowiadając o idei projektu „Jego oczami”, jego realizacji, różnych niuansach i ciekawostkach z nim związanych. Ilustrował to fragmentami materiałów filmowych, również takich, które nie znalazły się w nim. Opowiadał o swojej znajomości z Kazimierzem Tischnerem, bratem księdza profesora, który jest głównym narratorem filmu oraz pracach nad książką, która to – jak wskazuje sam tytuł – jest dopełnieniem i swoistym domknięciem projektu „Jego oczami”. Sporą część spotkania zajęła dyskusja; swobodna, nieraz ocierająca się o wspomnienia własne uczestników związane z osobą księdza Tischnera, jego nauczaniem, miejscem w pamięci, tym jakim serdecznym i pogodnym był człowiekiem, jak nie było w nim nic z kostycznego i oderwanego od zwykłej codzienności filozofa, jak kochał kulturę ludową  – w tym przypadku nade wszystko góralszczyznę – i jak bardzo podkreślał w swym nauczaniu jej rolę.

I właśnie od tej choćby strony – czyli tandemowego spotkania autorskiego Macieja i Szymona, które w Limanowej było absolutnie najpierwszym (panowie poznali się raptem tydzień z hakiem przed przyjazdem do nas) – okazało się ono nawet nie to że uzupełniającym nawzajem siebie, co po prostu całkowicie spójnym. Panowie są dysponentami potężnej merytorycznej wiedzy – Maciej o gajdoszach beskidzkich i wszystkim co z nimi związane, Szymon o księdzu profesorze i wszystkim co z nim związane – i dyskusja, po zamknięciu oficjalnej części spotkania, jeszcze na długie chwile przeniosła się w kuluary. 

„(…) I to jest idiotyczne powiedzenie, że nie ma ludzi niezastąpionych! W tym przypadku ono jest szczególnie idiotyczne. Tischner jest niezastąpiony. Nie będzie drugiego Józka Tischnera. I to jest nieustanny ból. Tak bardzo teraz byłby potrzebny” – mówi ksiądz Adam Boniecki w filmie Szymona Wróbla.

Bolesne i niestety w stu procentach prawdziwe.

 

O autorach:

Szymon J. Wróbel. Góral z Jeleśni koło Żywca. Magister politologii i komunikacji społecznej. Dziennikarz. Zajmował i zajmuje się szeroko pojętą kulturą. Pracował między innymi przy produkcji programu "Mam Talent" (druga i trzecia edycja). Jest współtwórcą portalu zywiecki24.

Kilka ostatnich lat poświęcił projektowi „Jego oczami”, który opowiada w nietypowy sposób historię ks. Józefa Tischnera, m.in. wyreżyserował i zrealizował niezależny pełnometrażowy dokument właśnie pt. "Jego oczami". Jest również autorem książki pod tym samym tytułem, która w 2014 roku trafiła do księgarń w całej Polsce i za granicą.

Maciej Szymonowicz KAMERSKI, etnograff, muzykant, mc, fuzjoner, wprowadził do świata graffiti beskidzką góralszczyznę, nadając archaicznym postaciom, wzorom, symbolom nowe życie. Był liderem i współzałożycielem, wokalistą i kontrabasistą kapeli PSIO CREW, dla której tworzył także wizerunek grafficzny, i z którą w 2007 roku wydał płytę zatytułowaną „Szumi Jawor Soundsystem”. W 2010 roku stworzył szkice do okładki płyty legendarnej kapeli góralskiej WAŁASI. Swoją twórczość prezentował m.in. na: Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych 2008, międzynarodowym projekcie „Du dialogue sociale” (Drezno 2007), „Graffiti dla pokoju” 2000/04, „Ratuj Tybet” (Gdańsk 2004), graffiti jam „Break Session 2007 (Włocławek), projekt jego pracy brał udział w ogólnopolskiej kampanii przeciwko paleniu śmieci www.etnograff.pl