18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

ZOBACZ DIALOG W OBIEKTYWIE!

Projekty

14 maja w limanowskiej Miejskiej Galerii Sztuki odbyło się uroczyste otwarcie i inauguracyjny wernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej, realizowanej w ramach działania TRANSGRANICZNY DIALOG KULTUROWY W OBIEKTYWIE. Jest to element polsko-słowackego mikroprojektu p.n. TRANSGRANICZNY DIALOG KULTUROWY. Jego organizatorem i realizatorem jest limanowska biblioteka a słowackim partnerem Biblioteka Orawska z Dolnego Kubina.

ZOBACZ DIALOG W OBIEKTYWIE!

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.

Wystawa w limanowskiej Galerii będzie eksponowana przez miesiąc. Z nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć stworzymy profesjonalny fotoalbum, którego spotkania promocyjne odbędą się po polskiej i słowackiej stronie granicy. W sierpniu wystawa jedzie do Dolnego Kubina, gdzie w tamtejszym Miejskim Centrum Kultury też będzie uroczyście otwarta i przez miesiąc prezentowana. Wystawa jeszcze trafi - najprawdopodobniej - do Krakowa, a i być może też Nowego Sącza. Co ciekawe - ośrodki te zgłosiły chęć jej przyjęcia, nie widząc i nie oceniając jej wcześniej, sugerując się jedynie nieoficjalnym, szeptanym przekazem o jej artystycznej wartości. To chyba dość wymowne...

Nie będziemy relacjonować tu szczegółowo inauguracyjnego otwarcia i całego sztafażu z taką okazją związanego. Hasłowo tylko podziękujemy. Dziękujemy wszystkim obecnym za liczny udział w otwarciu wystawy (przymiotnik "liczny" dotyczy też słowackich gości, przybyłych na otwarcie z różnych miejsc Słowacji). Dziękujemy uczestnikom konkursu za - znowu - liczny udział w procedurze konkursowej (przymiotnik "liczny" znowu dotyczy też słowackich uczestników, bo procentowo liczba ogólna konkursowiczów to prawie że fifty-fifty). "Nie powiem: na początku obawialiśmy się" - tymi słowy zaczyna się tekst dyrektor biblioteki Haliny Matras w wystawowym folderze. Odnoszą (odnosiły?) się one do obaw o frekwencję w konkursie. Dwa zdania dalej w tym tekście, jest tak: "Jak się okazało: obawy niepotrzebne były, odwaga by zorganizować taki konkurs opłaciła się po stokroć (...)". I to najprawdziwsza prawda. Prawie stu uczestników nadesłało ogółem 720 prac, z których konkursowe Jury wybrało ponad 300 fotografii na wystawę (i tu następne podziękowania ze strony biblioteki dla Wysokiego Jury za ciężką, merytoryczną i profesjonalną pracę; zresztą - czegoż innego od profesjonalistów fotografii można by oczekiwać? Panowie: Andrzeju, Janie, Jerzy - big up i dzięki!). Dziękujemy władzom miasta i powiatu w osobach burmistrza Limanowej Marka Czeczótki i Przewodniczącego Rady Powiatu Limanowskiego Jacentego Musiała za formalne i oficjalne otwarcie wystawy oraz dobre, ciepłe słowa skierowane pod adresem uczestników i organizatora.

I na koniec - zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tą ekspozycją. Warto. Po stokroć.