DIALOG W OBIEKTYWIE NA SŁOWACJI

Projekty

29 lipca w dolnokubińskim Mestskim kultúrnym stredisku (Miejskie Centrum Kultury) otwarta została pokonkursowa wystawa fotograficzna, będąca pokłosiem polsko-słowackiego fotokonkursu, przygotowanego w ramach projektu TRANSGRANICZNY DIALOG KULTUROWY. Realizatorem projektu jest limanowska Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej, a partnerem słowackim Oravská knižnica Antona Habovštiaka w Dolnym Kubinie.

DIALOG W OBIEKTYWIE NA SŁOWACJI

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział zaproszeni goście z polskiej i słowackiej strony granicy - uczestnicy konkursu, przedstawiciele władz, ludzie ze środowisk kulturalnych obydwu miast oraz wszyscy inni zainteresowani. Na początek spotkania głos zabrała pani dyrektor Centrum Kultury Jana Greššová. Powitała wszystkich zebranych, wyraziła zadowolenie z tego, że ta fotowystawa jest prezentowana w instytucji, której ona szefuje i życzyła wszystkim zebranym udanych wrażeń. Następnie głos zabrał pan Patrik Bartoška z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Dolny Kubin. Powiedział, że ta ekspozycja zrobiła na nim duże wrażenie i podkreślił bardzo dobre różno wymiarowe relacje, jakie łączą Limanową i Dolny Kubin. W podobnym tonie wypowiedział się pan Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Jacenty Musiał, który przybył z delegacją polskich gości na otwarcie wystawy. Podkreślał tą 40-letnią przyjaźń, łączącą obydwa miasta i tworzące je różnorodne środowiska. Kultura łączy, nie dzieli. Ta piękna fotowystawa jest tego bardzo jaskrawym i pięknym przykładem - zaznaczył. Następnie obydwaj panowie uroczyście wręczyli nagrody pieniężne słowackim uczestnikom konkursu. Potem nastąpiły rodzajowe przemówienia i podziękowania. "Przetykane" były one występem młodej limanowskiej wokalistki Iwony Mamak (na marginesie: jej profesjonalny recital, odwrotnie proporcjonalny do wieku, zrobił na wszystkich zebranych ogromne wrażenie). Na i nastąpiło formalne otwarcie wystawy - obecni zaczęli ją zwiedzać, oglądać, dyskutować, wymieniać spostrzeżenia, pytać, indagować, oceniać, przyglądać się.etc. Co istotne i miłe dla nas jako limanowskiej biblioteki (organizatora/realizatora projektu) - dużo ciepłych słów wylało się pod adresem całego tego fotograficznego działania w ramach projektu. A to jeszcze nie koniec, bo z tej wystawy i nagrodzonych oraz wyróżnionych zdjęć przygotowany zostanie profesjonalny fotoalbum (w trzech wersjach językowych), którego spotkania promocyjne odbędą się . no gdzie? . Ano w Limanowej i Dolnym Kubinie - dwóch zaprzyjaźnionych miastach, obchodzących właśnie w tym roku jubileusz 40-lecia współpracy.

Wystawa w Dolnym Kubinie będzie prezentowana przez okres jednego miesiąca (sierpień 2010). Polecamy i zapraszamy.

Podziękowania:
- dla wszystkich uczestników konkursu
- bardzo serdecznie dziękujemy pani dyrektor Janie Greššovej za wynajem sali pod wystawę w Mestskim kultúrnym stredisku oraz pomoc przy realizacji tej ekspozycji.
- gorące podziękowania i pozdrowienia dla pań: Martiny Fecskeovej, Marii Bachledovej, Miriam Kazimirovej z Oravskiej knižnicy Antona Habovštiaka - za wsparcie w przygotowaniu fotokonkursu oraz wystawy w Dolnym Kubinie, jak też partnerską pomoc w realizacji całego projektu TRANSGRANICZNY DIALOG KULTUROWY.