Limanowa, ul. Bronisława Czecha 4

"Literacka podróż za jedną książkę czyli Majka z Siwego Brzegu powraca" trwa w najlepsze.

Projekty

Zdjęcie przestawia uczestników warsztatów artystycznych pod nazwą "Aż się w głowie kręci z radości"

Cała historia zaczęła się w 1966 r., kiedy to Mira Jaworczakowa miała spotkanie autorskie z czytelnikami w Limanowej, której Oddział dla Dzieci mieścił się wówczas na Siwym Brzegu. Ta wizyta zaowocowała powstaniem książki „Majka z Siwego Brzegu”, o dziewczynce z Limanowej i bibliotece na Siwym Brzegu. W ostatnim czasie MBP w Limanowej zmieniła siedzibę i z powrotem wróciła na Siwy Brzeg. To wspaniała okazja, by wrócić do tych czasów i przypomnieć historię Majki – dziewczynki z Limanowej.  Warsztaty artystyczne pod nazwą "Aż się w głowie kręci z radości" realizowane są w 6 bibliotekach publicznych w powiecie limanowskim.

Prowadzi je niezawodna Monika Zielińska-Klimczak - Pedagog, kulturoznawca, rzemieślnik oraz instruktor ceramiki w edukacji artystycznej i terapii. Obecnie właściciel firmy „ManuCraftura” prowadzącej działalność w zakresie edukacji artystycznej. Współpracuje z licznymi instytucjami kultury (m.in. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Miasteczko Galicyjskie, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”, Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu, Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna, Galeria pod 5) prowadząc autorskie zajęcia w zakresie rękodzieła (ceramika, garncarstwo, malowanie na szkle, tkaninie i drewnie, zdobienie metodą decoupage) oraz zagadnień związanych z kulturą ludową. Współpracuje z wieloma stowarzyszeniami i fundacjami, działającymi na rzecz edukacji dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. Jest pomysłodawcą oraz twórcą wielu projektów edukacyjno – kulturalnych dofinansowanych ze środków publicznych i pomocowych, mających na celu promocję kultury ludowej, ginących rzemiosł oraz integrację osób niepełnosprawnych oraz seniorów. Prywatnie zafascynowana kulturą ludową swojego regionu – głównie Podegrodzia, z którego pochodzi.  Pani Monika najpierw wprowadza dzieci w świat ilustracji - tych dawnych i tych współczesnych, za sprawą prezentacji multimedialnej, następnie opowiada o technice zdobienia i ... tutaj w ruch poszły farby, pędzle, markery oraz nieograniczona kreatywność dzieci. Inspiracje płyną oczywiście z książki Miry Jaworczakowej oraz pięknych ilustracji Hanna Krajnik. Ozdobione koszulki i torby świetnie promują czytelnictwo, a efekty...oceńcie sami.

Warsztaty uwieńczone są happeningami czytelniczymi, a pogoda nam wyjątkowo sprzyja.

Warsztaty odbywają się w ramach zadania: "Literacka podróż za jedną książkę czyli Majka z Siwego Brzegu powraca" w ramach "PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI". Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.