18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

Dużo książek, dobre czytelnictwo

Ogłoszenia

Przełom stycznia i lutego to czas podsumowań czytelnictwa w skali ogólnokrajowej. Jak sytuacja wygląda w limanowskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej? Prawie 62,5 tysiąca złotych wydała książnica na zakupy do swojego księgozbioru w 2016 roku. Łącznie nabyto 1030 egzemplarzy książek oraz 42 audiobooki.– Jesteśmy zadowoleni z zakupu jaki udało się nam poczynić. I wiemy, że zadowoleni są również nasi czytelnicy, ponieważ oni i ich rekomendacje mają niemały wpływ na kształt naszego księgozbioru. – podkreśla dyrektor biblioteki Joanna Michalik.

Dużo książek, dobre czytelnictwo

Na stu mieszkańców miasta Limanowa przypada prawie 44 czytelników, co daje 14 egzemplarzy zakupionych książek na każdego z nich. Limanowska biblioteka, pomimo tego, że w tym roku zanotowała spadek zarejestrowanych czytelników, nadal utrzymuje czytelnictwo na wysokim poziomie w skali całej Małopolski. – Ten spadek, z tego co zauważyliśmy, to tendencja szersza, dotycząca nie tylko naszej biblioteki. Odnosi się w głównym stopniu do czytelników młodych, w przedziale wiekowym 20 – 24 lata. Mamy nadzieję, że grupa ta nie rezygnuje całkowicie z czytelnictwa. – mówi Joanna Michalik.  

Na nowo zakupione w ubiegłym roku książki MBP otrzymała dotację z ministerstwa w wysokości ponad 29 tys. zł. Pozostałe środki pochodziły z budżetu własnego. – Przy zakupie bierzemy pod uwagę różne kryteria: sprawdzamy listy i rankingi bestsellerów, katalogi największych krajowych wydawnictw, śledzimy recenzje i opinie pojawiające się na temat nowo anonsowanych publikacji. Jeśli chodzi o wydawnictwa bezpośrednio związane z naszym regionem, np. jego historią bądź etnografią, to staramy się wyławiać i nabywać wszystko, co jest wydawane. No i nie można zapomnieć o tym o czym wspominałam na początku: rekomendacjach i sugestiach naszych czytelników. Są one bardzo cenne i zawsze brane pod uwagę. – dodaje dyrektor limanowskiej biblioteki.

Ponadto biblioteka oferuje wszystkim swoim czytelnikom bezpłatny dostęp do elektronicznego „przedłużenia” swojego księgozbioru – platformy Ibuk Libra, umożliwiającej dostęp i korzystanie z bezpłatnej platformy z ponad dwoma tysiącami książek w formie e-book’ów.