18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

HERBERT W LIMANOWEJ (raport z oblężonej biblioteki)

Konkursy

Byliście świetni - jednym zdaniem można by podsumować "laudację", jaką na cześć nie tylko nagrodzonych i wyróżnionych, ale wszystkich uczestników, wygłosił Wojciech Leonowicz, znany krakowski aktor teatralny i przewodniczący Komisji Konkursowej. Przez dwa dni (8-9.XII) w limanowskiej bibliotece rządził Zbigniew Herbert. Trwał tu finał wojewódzkiego projektu pn. POZOSTAJĄC WIERNYM NIEPEWNEJ JASNOŚCI-POKAŻCIE HERBERTA. Zrealizowany został on dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wpisał się w obchody roku herbertowskiego. Na projekt złożyły się dwa konkursy: Recytatorski i Festiwal Małych Form Teatralnych. W pierwszym, co jasne, trzeba było zaprezentować scenicznie utwory Herberta. Drugi pozostawiał większe pole do inwencji własnej, bo zadaniem konkursowym było przedstawienie dowolnej formy teatralnej, opartej o szeroko rozumianą twórczość i życiorys twórcy Pana Cogito.

HERBERT W LIMANOWEJ (raport z oblężonej biblioteki)

Dwa dni przesłuchań, zapełniona w sensie ścisłym sala w której odbywały się występy, duża ilość uczestników z profesjonalnymi recytacjami i spektaklami, od początku do końca wysoki poziom, kilka - jak zgodnie przyznało Jury - perełek aktorsko-recytatorskich, trochę nerwów po stronie uczestników (własny występ) i organizatorów (galopujący czas i związana z tym logistyka). Cała paleta scenicznej ekspresji: zarówno po stronie recytatorów, jak też aktorów biorących udział w formule teatralnej. I różnorodność: wybranych do wygłaszania utworów Herberta, pomysłów na spektakle i monodramy, używanych rekwizytów, strojów, oprawy scenicznej, muzycznej i technicznej. Oczekiwanie na ogłoszenie wyników - ogłoszenie wyników - wielka radość nagrodzonych i wyróżnionych (była ich niemała liczba w sumie). Ale i na twarzach tych, którzy nagrodzeni nie zostali, nie dało się zauważyć jakiejś wielkiej smuty i marsowych min. O czym by to świadczyć mogło? Może o tym, że samo uczestnictwo w finale projektu było dla nich już czymś ciekawym, cennym. Być może nawet zadawalającym. Komisja Konkursowa (pełny skład: ww. Wojciech Leonowicz, jego żona Ewa Brajner-Leonowicz - też aktorka, dyrektor Halina Matras) dość mocno podkreślała, że pula przewidziana na nagrody była taka a nie inna i zwiększyć jej nie dało się nijak.

Podsumowanie projektu odbyło się vis a vis biblioteki: w sali konferencyjnej limanowskiego Urzędu Gminy. Zapełniła się ona, jakżeby inaczej, w sensie ścisłym. Uczestnikami, ich opiekunami, gośćmi, innymi osobami, które zainteresował projekt. Prócz nagród konkursowych do rąk niektórych uczestników trafiły też pozaregulaminowe, ufundowane przez Państwa Leonowiczów oraz władze powiatu, miasta i gminy limanowskiej. Po protokolarnym podsumowaniu oraz ewaluacji projektu, zebrani i krakowscy aktorzy we wspólnym gronie przeprowadzili sobie coś, co można nazwać by warsztatami poetycko-teatralnymi. Wojtek i Ewa udzielali profesjonalnych porad i wskazówek. Sala pytała o różne rzeczy - aktorzy odpowiadali. Długo, długo odpowiadali, bo sala nie chciała ich łatwo wypuścić. Ale robili to z autentycznym zadowoleniem i chęcią. Dyskutowano też z aktorami o własnych recytacjach i spektaklach. Ze strony aktorskiego małżeństwa "dostało się" też bibliotece jako organizatorowi. Niech za przykład będzie ich jednoznaczna deklaracja na przyszłość, że - bez względu na wszystko - jeśli tylko zostaną poproszeni i zaproszeni do udziału w jakimś bibliotecznym projekcie kulturalnym, z przyjemnością się stawią i wezmą udział.

Generalnie w szranki i konkury stanęło 99 uczniów reprezentujących 17 szkół średnich województwa małopolskiego. W Konkursie Recytatorskim wystąpiło ogółem 64 uczniów. Zaprezentowali oni w sumie 109 utworów Zbigniewa Herberta. W Festiwalu Małych Form Teatralnych zaprezentowało się 35 aktorów z ośmioma odrębnymi tematami scenicznymi.

"Pisze nie po to, aby układać piękne zdania, ale by atakować zło, wskazywać zagrożone czy przemijające wartości, by uzmysławiać panom świata ważność dziedzictwa, jakim jest historia i kultura" - pisał we wstępie autor jednego z opracowań nt. Herberta, pięć lat przed jego śmiercią. Niechby to posłużyło za takie swoiste ogólne Przesłanie Pana Herberta.

Fajnie, że młodzi ludzie o nim nie zapominają i chętnie czczą poetę oraz honorują jego twórczość.

 

LISTA NAGRODZONYCH

Konkurs Recytatorski

 • I nagroda: Fatyga Anna - I LO im. B.Nowodworskiego w Krakowie
 • II nagroda: Mosoń Dariusz - Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach
 • II nagroda: Biedroń Maciej - I LO im. W.Orkana w Limanowej
 • II nagroda: Michalak Dorota - Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku
 • III nagroda: Czyrkiewicz Natalia - MDK w Gorlicach
 • III nagroda: Osika Anna - MDK w Gorlicach
 • III nagroda: Uchacz Michał - Zespół Szkół nr 1 im. J.Piłsudskiego w Limanowej
 • III nagroda: Król Alicja - I LO im. B.Nowodworskiego w Krakowie

 

Wyróżnienia:

 • Górski Paweł - MDK w Gorlicach
 • Kasperski Jan - I LO w Limanowej
 • Klag Iwona - IV LO w Limanowej
 • Domiter Krystian - II LO im. Legionów J.Piłsudskiego w Limanowej
 • Daniel Izabela - IV LO im. Kard. S.Wyszyńskiego w Limanowej
 • Rosiek Emilia - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych "Ekonomik" w Limanowej
 • Domagała Rafał - Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku
 • Wolak Magdalena - Zespół Szkół Ekonomicznych im. O.Langego w Nowym Sączu
 • Statek Mirosław - Zespół Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni
 • Zuber Klaudia - LO im. M.Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
 • Jędrzejek Zuzanna - Zespół Szkół nr 1 w Limanowej

 

Festiwal Małych Form Teatralnych

I nagroda - Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach Nazwa grupy: Teatr wygwizdanego aktora (Chmielewski Mateusz, Czyrkiewicz Natalia, Osika Anna) Tytuł spektaklu: Drugi pokój

II nagroda - grupa teatralna IVLO w Limanowej (Dyrek Natalia, Klag Iwona, Oleksy Wioletta, Paruch Paulina) Tytuł spektaklu: Nić człowieka

Wyróżnienie: Janczak Szymon - Zespół Szkół nr 1 w Limanowej Tytuł spektaklu: Wilk i owieczka