18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

PODSUMOWANIE ZIMOWYCH KONKURSÓW SPOTKANIE Z EWĄ STADTMÜLLER

Konkursy

20 kwietnia w salach Miejskiej Galerii Sztuki nastąpiło uroczyste podsumowanie oraz przyznanie nagród uczestnikom zimowych konkursów, organizowanych przez oddział dla dzieci limanowskiej biblioteki (akcja FERIE 2009). Tradycją już się stało, że na czas wakacyjny i ferii zimowych biblioteka przygotowuje cykl konkursów, adresowanych do najmłodszych czytelników oraz tych, którzy dopiero co nimi zostali.

PODSUMOWANIE ZIMOWYCH KONKURSÓW SPOTKANIE Z EWĄ STADTMÜLLER

Jak się systematycznie okazuje - mają one sens: cieszą się niesłabnącym, licznym odzewem; wprowadzają najmłodszych w świat książki i starają się ich zakorzenić w nim już na stałe, a tym samym związać z biblioteką, czyniąc z tego obopólną korzyść. Walor edukacyjno-pedagogiczny miesza się z konkursową rozrywką i zabawą, co w efekcie daje cykliczny wzrost grona czytelników o - co najmniej - kilkudziesięciu w ramach jednej akcji. I to tych najwartościowszych, bo najmłodszych będących na starcie swej czytelniczej przygody. Takich, którzy dobrze zaznajomieni z książką i czytelnictwem już na początku, pozostaną przy niej na lata. Takich, którzy - jak skorupka za młodu - nasiąkną na lata wewnętrzną potrzebą czytania.

W ramach akcji FERIE 2009 prowadzono trzy konkursy:

  • konkurs plastyczny pn. "Zimą w koło jest wesoło!"
  • konkurs na reklamę biblioteki pod hasłem: "Biblioteka moich marzeń"
  • konkurs fotograficzny pt. "Mój pupil w obiektywie"

Dodatkowo prowadzono też zajęcia "Głośnie czytanie - piękne rysowanie" za udział w których biblioteka przyznała wyróżnienia. W ramach corocznej akcji PASOWANIE NA HONOROWEGO CZYTELNIKA, trwał konkurs czytelniczy "Moja ulubiona książka", który też 20 kwietnia został rozstrzygnięty.

Ogółem nagrodzonych i wyróżnionych, noszących dumne miano czytelnika, przybyło bez liku. Szybko zapełniła się największa sala wystawowa Galerii. Nagrody, oczywiście książkowe, wręczał Marek Czeczótka, gratulując każdemu z osobna. Jesteście już pełnoprawnymi, stuprocentowymi czytelnikami. Korzystajcie z tego prawa i odwiedzajcie bibliotekę tak często, jak tylko możecie, bo warto - powiedział na koniec burmistrz Limanowej.

Po zakończeniu części związanej z podsumowaniem konkursów i rozdaniem nagród nastąpiła niespodzianka, przygotowana specjalnie dla zebranych młodych gości. Rozpoczęło się spotkanie autorskie z Ewą Stadtmüller - znaną i cenioną pisarką dziecięcą (www.ewabaj.strefa.pl). Przy użyciu różnych rekwizytów i zabawek, będących odpowiednikami bohaterów książek dla dzieci, poprowadziła ona spotkanie z młodym audytorium - potencjalnymi czytelnikami swoich książek. Opowiedziała też o całym procesie związanym z powstawaniem książek dla dzieci - począwszy od pomysłu na treść po sprawy edytorskie związane z jej wydrukowaniem i wydaniem. Szybciuteńko nawiązała kontakt z dzieciakami i spotkanie już po kilku chwilach z monologu przerodziło się w dialog. Były konkursy i zagadki literackie, wzajemne pytania a na koniec żarliwa dyskusja. Zakończyła się ona jasną i gorącą deklaracją młodych, że będą często odwiedzać limanowską książnicę i czytać dużo, dużo książek.

Trzymamy ich za słowo.