18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

EWALUACJA WAKACYJNYCH KONKURSÓW WYALIENOWANI RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

Konkursy

29 września w salach Miejskiej Galerii Sztuki uroczyście podsumowano, ewaluowano i wręczono nagrody zwycięskim uczestnikom konkursów, które biblioteka organizowała w ramach akcji WAKACJE 2009. Były to ogółem trzy konkursy: dwa plastyczne oraz jeden na recenzję książkową.

EWALUACJA WAKACYJNYCH KONKURSÓW WYALIENOWANI RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

LISTA NAGRODZONYCH:

Konkurs na recenzję: "Moje wakacyjne przeboje książkowe"

 • Ewa Medyńska

Konkurs plastyczny: "Poznajemy legendy polskich miast"

 • Agnieszka Rusnak
 • Maria Kroczek
 • Dominika Raczek
 • Anna Michalik
 • Kamila Król
 • Angelika Rusnak
 • Sylwia Wielgosz

Konkurs plastyczny: "Moje miasto całe w kolorach"

 • Emilia Jarczewska
 • Barbara Sukiennik
 • Marysia Sukiennik
 • Nikodem Oleniacz

Nagrody wręczał oraz próbkę swoich umiejętności lektorskich - czytając fragmenty książek - ujawnił burmistrz Marek Czeczótka.

Podsumowanie konkursów zbiegło się też z ogólnopolską akcją społeczną pn. Wyalienowani rodzice czytają dzieciom. Pilotuje ją Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica a limanowska biblioteka postanowiła przystąpić do niej i zorganizować limanowski przystanek akcji. Składała się ona z dwóch segmentów:
Pierwszy polegał na wspólnym i wzajemnym czytaniu książeczek z literaturą dziecięcą. Przeplatane ono było licznymi, ciekawymi i sowicie nagradzanymi konkursami. W ten punkt akcji włączyła się limanowska policja. Jej przedstawiciele również przygotowali minikonkursy z nagrodami. Miały one charakter edukacyjny i dotyczyły bezpieczeństwa ruchu drogowego i prawidłowego poruszania się pieszych na drodze.

Drugi punktem akcji było seminarium p.n. "Problemy dzieci wychowujących się tylko z jednym rodzicem i przemoc emocjonalna wobec dzieci w rodzinach rozbitych". Przeprowadzili je koordynatorzy całej akcji. Uczestniczyli w nim pedagodzy, psychologowie i osoby zajmujące się zawodowo poradnictwem dziecięcym. Po nim odbyła się profesjonalna i merytoryczna dyskusja, prowadzona także (czy raczej niestety) na przykładach z życia wziętych.

O akcji:
Wyalienowani rodzice i rodzice, którzy na co dzień nie mogą opiekować się swoimi dziećmi, na skutek rozstrzygnięć rozwodowych, po raz pierwszy czytali bajki dzieciom podczas tegorocznego Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Krakowie.

Czytanie dzieciom zwiększa ich wrażliwość, pamięć, koncentrację, wyobraźnię, wiedzę, zdolność uczenia się, empatię, podnosi samoocenę i wspiera rozwój emocjonalny. Alienacja rodzicielska to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań prowadzących do powstania zaburzeń w relacji pomiędzy dzieckiem, a drugim rodzicem. Stosowane metody alienacji to manipulowanie strachem i lękami dziecka, szantaż emocjonalny, utrudnianie kontaktów oraz inne manipulacje. Alienacja rodzicielska stanowi przemoc emocjonalną wobec dziecka i drugiego rodzica.

Akcja społeczna - "Wyalienowani rodzice czytają dzieciom" jest prowadzona w ramach działań Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica.